Lubelskie koleje bogatsze o nowe elektryczne pociągi

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego chce kupić 11 fabrycznie nowych dwuczłonowych pociągów elektrycznych (Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych); trwa przetarg na ich wykonanie i dostawę. Mają one mieć możliwość rozwijania dużych prędkości (minimalna prędkość eksploatacyjna to 160 km/h) i być dostosowane do peronów o wysokości od 30 do 100 cm. Nowy tabor ma trafić do Przewozów Regionalnych i poprawić standard podróży m.in. na trasach Lublin–Dęblin i Lublin–Rzeszów. Szacowany koszt zamówienia – 150 mln zł.

Niepołomice – parkingi z ładowarkami

W podkrakowskiej gminie powstaną parkingu typu park & ride w czterech ważnych punktach przesiadkowych. W sumie mają powstać 472 miejsca postojowe dla samochodów, 32 dla motocykli oraz 258 dla rowerów. Parkingi mają być bezpłatne, ale dostępne tylko dla osób posiadających bilet komunikacji zbiorowej. Powstanie też 2,63 km chodników i ścieżek rowerowych, a na parkingach będą dostępne ładowarki dla aut elektrycznych. Koszt inwestycji – 26 mln zł.

Świdnik poprawia połączenie z lotniskiem

Ulica Kusocińskiego to 2 km drogi w opłakanym stanie. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na jej budowę praktycznie od nowa na odcinku od skrzyżowania z ul. Olimpijczyków do węzła Świdnik. Powstaną nowe jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe. Dla Świdnika to ważna trasa, bo łączy centrum miasta z drogą ekspresową S17. Ale poprawi się także dostępność komunikacyjna całego regionu do Portu Lotniczego Lublin. To droga powiatowa, ale tę inwestycję (31 mln zł, w tym fundusze UE) wzięło na siebie miasto.