Łączy nas Lubuskie

Święto Województwa powinno łączyć mieszkańców. Lubuskie ma dwie stolice, więc w tym roku Lubuszanie bawią się na północy i południu regionu.

Publikacja: 18.06.2018 10:19

Łączy nas Lubuskie

Foto: materiały prasowe

Mało tego Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski połączy wyścig kolarski, w którym wystartuje ponad 200 cyklistów.

– Szykujemy też koncerty gwiazd, Festiwal Podróżników dla ludzi z pasją, a sceptykom udowodnimy, że Lubuskie to kraina nowoczesnych technologii – zaznaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak, zapraszając na Święto Województwa Lubuskiego, które odbędzie się 23. czerwca.

Pasjonaci i marzyciele Święto Województwa Lubuskiego to mieszanka wysokiej kultury, aktywności fizycznej i kosmicznych technologii - ale takie właśnie jest Lubuskie. Ten region zaskakuje i udowodni to 23. czerwca. W tym roku na zielonogórskiej starówce, przy ratuszu odbędzie się Festiwalu Podróżników. To wydarzenie organizowane jest wspólnie z National Geografic. Znani alpiniści, blogerzy i podróżnicy zabiorą nas w najbardziej odległe zakątki globu. Wśród gości pojawi się Krzysztof Wielicki, alpinista, kierownik wypraw zimowych w Himalaje oraz Pola i Michał, 6-letnie bliźniaki, które podróżują z rodzicami po całym świecie.

- Święto województwa jest nie tylko wspaniałą okazją do tego aby pokazać, to co już osiągnęliśmy jako województwo, ale to dobry czas by zaprezentować spójne plany na przyszłość, która ma być przewidywalna. Dlatego z naszymi przyjaciółmi National Geographic przygotowaliśmy Festiwal Podróżników. W tym roku spotkamy się z pasjonatami i marzycielami, bo my w Lubuskim spełniamy marzenia - zaznaczyła Elżbieta Anna Polak.

Krzysztof Kubasiewicz

Rowerem ze stolicy do stolicy

Lubuskie to region, którego mieszkańcy są najbardziej aktywni fizycznie w Polsce – ten tytuł zobowiązuje. Stąd podczas tegorocznej edycji ŚWL odbędzie się wydarzenie dla amatorów jednośladów, czyli wyścig kolarski. Kolarze będą mieli do pokonania ponad 100 km.

– To symboliczna trasa. 100 km na stulecie wolnej Polski - Łączymy północ i południe. Już trwają zapisy do tego wyścigu, uruchomiliśmy też specjalną stronę internetową, dzięki której można zgłosić swój udział – zachęca marszałek.

– Ten dystans pokona z pewnością każdy, kto w miarę regularnie jeździ na rowerze. Jeżeli ktoś jest w stanie jechać na rowerze dwie godziny, to ze spokojem w peletonie poradzi sobie z tym wyścigiem – tak do udziału w wydarzaniu zachęca Michał Paluta - kolarz CCC Polkowice, który zajął 8.miejsce w mistrzostwach świata w Bergen.

Krzysztof Kubasiewicz

Michał Paluta

Kosmos na wyciągnięcie ręki

Ważnym kierunkiem rozwoju Lubuskiego jest wspieranie innowacyjnych rozwiązań napędzających gospodarkę oraz promowanie nowoczesnych technologii. Dlatego podczas ŚWL nie zabraknie dronów, robotów i najdziwniejszych wynalazków. Natomiast dzięki studentom z koła naukowego Medycyny Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego przekonamy się co czują astronauci w przestrzeni kosmicznej oraz posłuchamy dźwięków kosmosu.

– Na Ziemi Lubuskiej działa Instytut Nowoczesnych Technologii w obszarze medycyny, a dodatkowo budujemy Park Technologii Kosmicznych. Mamy już harmonogram realizacji i podpisane porozumienie z Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie oraz Uniwersytetem Zielonogórskim. Mamy przygotowany montaż finansowy, więc są to realne działania – podkreśliła marszałek regionu. Dlatego podczas Święta Województwa będziemy mieć kosmos na wyciągnięcie ręki.

Krzysztof Kubasiewicz

Piknik Nowych Technologii

Gwiazdy na scenie

Nie można świętować bez dobrej muzyki. Na koncertowych scenach zagrają: Urszula Dudziak, Poparzeni Kawą Trzy oraz Las Melinas. To wybuchowe zestawianie muzyki ska, jazz, rock, punk.

– Zawsze staramy się pokazać naszych artystów regionalnych. W Gorzowie zagra Las Melinas, czyli muzyka ska, niesłychanie dynamiczna, przy której nie można stać spokojnie, trzeba tańczyć. W Zielonej Górze posłuchamy Urszuli Dudziak z orkiestrą filharmonii oraz ze swoim zespołem – to będzie wysoka kultura. Na scenie przy zielonogórskim ratuszu zagrają również Poparzeni Kawą Trzy, więc będzie słychać, że trzymamy poziom – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polaka, zapraszając na koncerty.

Urszula Dudziak, gwiazda ŚWL 2018

Lubuskie zaprasza na Święto Województwa. Świętujemy 23 czerwca w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim.

5 Plakat ŚWL

- Artykuł sponsorowany przygotowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Mało tego Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski połączy wyścig kolarski, w którym wystartuje ponad 200 cyklistów.

– Szykujemy też koncerty gwiazd, Festiwal Podróżników dla ludzi z pasją, a sceptykom udowodnimy, że Lubuskie to kraina nowoczesnych technologii – zaznaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak, zapraszając na Święto Województwa Lubuskiego, które odbędzie się 23. czerwca.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego