Podkarpacie zamawia pociągi dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego rozpisał przetarg na dostawę ośmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych w wersji trójczłonowej oraz dwóch pociągów spalinowych w wersji dwuczłonowej (tzw. autobusy szynowe). Pociągi mają obsługiwać linię łączącą Port Lotniczy w Jasionce z Rzeszowem, a także linie do Dębicy, Kolbuszowej i Przeworska. Nowy tabor zasili tworzoną wokół Rzeszowa Podmiejską Kolej Aglomeracyjną. Cały projekt PKA: budowa i modernizacja infrastruktury oraz zakup taboru, to koszt rzędu 590 mln zł, z czego większość pokryją fundusze UE.

Świnoujście – na terenie po wojsku powstanie centrum biznesowe

Miasto przygotowuje się do realizacji projektu Centrum Usług Mulnik, czyli rewitalizacji powojskowych terenów. Zostanie utworzona strefa inwestycyjna przeznaczona pod działalność usługową, produkcyjno-składową oraz portową. Miasto liczy, że przeniosą się tam przedsiębiorcy, którzy obecnie prowadzą różnego typu uciążliwe dla sąsiedztwa niewielkie zakłady usługowo-produkcyjne. W pierwszym etapie CU Mulnik będzie miało 5,5 ha powierzchni. Teren został podzielony na działki i rozminowany. Kolejny krok to przygotowanie pod działalność, czyli budowa dróg i całej niezbędnej infrastruktury. Koszt – ok. 32 mln zł.

Poddębice chcą odnowić kompleks geotermalny

Projekt modernizacji kompleksu sportowo-rekreacyjnego obejmuje m.in. rozbiórkę budynków, przebudowę innych obiektów oraz rewitalizację otwartych basenów z ciepłą wodą. Po remoncie kompleks ma się stać równie atrakcyjny jak ten w niedalekim Uniejowie. W poddębickich źródłach geotermalnych woda ma temperaturę ok. 71 stopni, więc dla potrzeb zdrowotnych i rekreacyjnych jest schładzana. Miasto rozpisało przetarg na tę inwestycję już po raz drugi. Pierwszy unieważniono ze względu na wysokie ceny ofertowe.