Warszawa – podpisane umowy na wszystkie odcinki II linii metra

Cała II linia stołecznego metra ma być gotowa przed 2023 r., a miasto zawarło kontrakty na budowę ostatnich odcinków z wykonawcami wybranymi w przetargach – to konsorcjum firm Gülermak oraz Astaldi. Chodzi o 4-kilometrowy odcinek metra na Bemowie (od stacji Powstańców Śląskich do stacji postojowej Mory) wraz z trzema stacjami (Lazurowa, Chrzanów i Karolin), który będzie kosztował ok. 1,3 mld zł oraz 2,5-km odcinek także na Bemowie wraz ze stacją Ulrychów i Powstańców Śląskich (koszt to ok. 1 mld zł). We wrześniu podpisano zaś umowy na wykonanie ostatniego odcinka w dzielnicy Targówek.

Rzeszów – problematyczna przebudowa czterech ważnych skrzyżowań

Miasto już od kilku miesięcy przygotowuje się do istotnej dla mieszkańców inwestycji, czyli przebudowy czterech dużych skrzyżowań. Na razie jednak prace idą jak po grudzie, do pierwszego przetargu nie zgłosiła się żadna firma, w drugim – jak się ostatnio okazało – chętni byli, ale ich oferty były kilka razy wyższe niż propozycje miasta. Przykładowo za przebudowę największego skrzyżowania wykonawca zażądał prawie 9 mln zł, a miasto chciało dać 2,8 mln zł, za najmniej wymagający projekt firma budowlana chciała 800 tys. zł wobec 200 tys. oferty miasta. Na razie nie wiadomo, czy będzie trzeci przetarg.

Centrum Nauki Kopernik dostało dotację na rozwój zaplecza badawczego

Już niebawem ruszy rozbudowa Centrum Nauki Kopernik. Powstanie 4-kondygnacyjny energooszczędny budynek, wykorzystujący nowoczesne technologie umożliwiające obniżenie zapotrzebowania energetycznego i bieżących kosztów utrzymania. Obiekt będzie siedzibą Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, pierwszego w kraju interdyscyplinarnego i międzysektorowego ośrodka badawczo-rozwojowego. Fundusze na wyposażenie pracowni m.in. w nowoczesny sprzęt badawczy zapewni dotacja (ok. 16,7 mln zł) z RPO województwa mazowieckiego.