Miasta chętnie wydają miliony na ochronę powietrza

Ranking Samorządów 2018: Władze deklarują kontynuację programów wsparcia mieszkańców w wymianie urządzeń grzewczych na ekologiczne.

Publikacja: 08.01.2019 15:10

Miasta chętnie wydają miliony na ochronę powietrza

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Wbrew pojawiającym się podczas ostatniej kampanii wyborczej, zarzutom, samorządy sporo robią w zakresie walki ze smogiem – wynika z rankingu samorządów 2018 r. Co więcej, okazuje się, że obok ogromnych wydatków na proekologiczny transport publiczny oraz inwestycji w termomodernizację budynków użyteczności publicznej, sporo samorządów ma programy skierowane wprost do mieszkańców.

Dopłacają od lat

– Miasto dopłaca mieszkańcom do likwidacji kotłów już od lat 90. – mówi Daniel Wolny, kierownik w wydziale kształtowania środowiska urzędu miasta w Katowicach. – To realizacja długookresowego programu gospodarki niskoemisyjnej, a nie tylko potrzeba chwili – dodaje.

Katowice planują wydanie na ten cel 235 mln zł do 2028 r., co powinno umożliwić wymianę 75 proc. przestarzałych kotłów i pieców w mieście. W 2017 r. wymieniono 625 kotłów, wykonano 66 instalacji źródeł OZE, a wydatki miasta na te cele wyniosły 6 mln zł. W 2018 r. t wpłynęło już 1500 wniosków od mieszkańców o dopłaty, a wydatki mogą sięgnąć 16,5 mln zł.

Gliwice realizują program finansowania wymiany systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych już od ponad 20 lat. Jak informuje Agnieszka Setnik, naczelnik wydziału środowiska w gliwickim urzędzie, dotychczas wymieniono 6 tys. systemów grzewczych. Ale potrzeby wciąż są ogromne. – Zgodnie z naszymi obliczeniami do wymiany pozostało jeszcze 17,8 tys. indywidualnych systemów grzewczych – mówi Setnik.

Zainteresowanie wzrośnie

W samym 2018 r. Gliwice planują przeznaczyć na ten cel prawie 3 mln zł, ale w kolejnych latach wydatki mogą być znacznie większe. Im bliżej bowiem terminów wymiany systemów grzewczych określonych w przepisach, tym większa kumulacja wniosków. Mieszkańcy Śląska do końca 2021 r. muszą wymienić niezgodne z normami kotły mające więcej niż dziesięć lat w roku 2017, a do końca 2022 r. – wszystkie piece kaflowe, kominki i inne tego typu tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń.

Górny Śląsk najbardziej kojarzy się z zanieczyszczonym powietrzem, ale podobne programy realizuje znacznie więcej samorządów. – Z uwagi na przekroczenia w latach ubiegłych dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji w powietrzu zostaliśmy zobowiązani do poprawy jego jakości – wyjaśnia Dariusz Mikulak, z biura pełnomocnika prezydenta Olsztyna ds. gospodarki i infrastruktury elektroenergetycznej.

Miasto udziela dotacji do wymiany starych systemów ogrzewania na nowoczesne. Priorytetem jest podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, a gdy nie ma takiej możliwości mieszkańcy mogą instalować ogrzewanie gazowe lub pompy ciepła.

Setki wagonów węgla mniej

– Troska o środowisko naturalne, zdrowie i komfort mieszkańców jest jednym z głównych celów wpisanych w naszą strategię zrównoważonego rozwoju – zaznacza Piotr Dyśkiewicz, zastępca prezydenta Płocka ds. komunalnych. – Sąsiedztwo dużego zakładu produkcyjnego (PKN Orlen – red.) oddziałuje na jakość powietrza w Płocku. Nie mamy wpływu na działanie prywatnej firmy, możemy jednak wspierać mieszkańców w działaniach proekologicznych i ograniczaniu niskiej emisji.

W Płocku w 2017 r. wniosek o dotację złożyło 65 mieszkańców, a w 2018 r. – 95 mieszkańców.

W Bydgoszczy zainteresowanie jest większe, bo w zeszłym roku było 236 wniosków, a w 2018 r. – 319. Z analiz bydgoskiego urzędu wynika, że w efekcie realizacji programu dopłat udaje się likwidować około 4 proc. źródeł niskiej emisji rocznie.

Z kolei w Poznaniu, w ramach programu KAWKA BIS, przez ostatnie trzy lata zmodernizowano systemy ogrzewania w 664 mieszkaniach. Dzięki temu udało się zredukować emisję uciążliwych pyłów o prawie 20 ton w skali roku, a benzopirenu o 12 kg rocznie. Po zlikwidowaniu prawie 1000 przestarzałych pieców i palenisk, ilość spalanego opału zmniejszyła się w skali roku o 2,3 tys. ton. Poznański urząd obrazowo wylicza, że to tyle, ile mieści się w 172 wagonach pełnych węgla. Umowy za 2018 r. pozwolą „zaoszczędzić" 50 wagonów węgla.

Rządowe „Czyste powietrze"

Od października tego roku mieszkańcy całej Polski mogą ubiegać się o dotacje na wymianę pieców w ramach rządowego programu „Czyste powietrze". Dopłaty są udzielane bezpośrednio przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bez pośrednictwa samorządów. Ciekawe jednak, że część samorządów, deklaruje, że nie zrezygnuje ze swoich programów dotacyjnych.

– „Czyste powietrze" jest przeznaczone dla domów jednorodzinnych i osób fizycznych, miasto takich ograniczeń nie ma. Firmy, spółdzielnie, wspólnoty mogą dostać od nas pieniądze – podkreśla Daniel Wolny z Katowic. – W rządowym programie brany jest pod uwagę dochód. Im większy, tym mniejsze pieniądze można dostać, u nas dochód nie ma znaczenia.

I podkreśla, że oba programy, rządowy i samorządowy, mogą współgrać ze sobą. Podobnie uważają samorządowcy z Poznania, Bydgoszczy, Gliwic.

Wbrew pojawiającym się podczas ostatniej kampanii wyborczej, zarzutom, samorządy sporo robią w zakresie walki ze smogiem – wynika z rankingu samorządów 2018 r. Co więcej, okazuje się, że obok ogromnych wydatków na proekologiczny transport publiczny oraz inwestycji w termomodernizację budynków użyteczności publicznej, sporo samorządów ma programy skierowane wprost do mieszkańców.

Dopłacają od lat

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy