Inwestycje ważne dla mieszkańców

Gdańsk – II miejsce | Priorytety inwestycyjne to budowa i modernizacja dróg oraz ochrona przeciwpowodziowa.

Publikacja: 18.07.2013 01:30

Zadłużenie Gdańska na koniec 2012 r. wynosiło 1,2 mld zł, co stanowiło 41 proc. dochodów

Zadłużenie Gdańska na koniec 2012 r. wynosiło 1,2 mld zł, co stanowiło 41 proc. dochodów

Foto: UM Gdańsk

Miasto się rozwija. W latach 2007–2012 wydało na inwestycje prawie 4 mld zł, z czego ponad połowa, 2,4 mld zł, pochodziła ze środków unijnych. W 2013 r. dochody Gdańska wyniosą 2,805 mld zł, a wydatki 2,884 mld zł. Ubiegłoroczny budżet był nieco wyższy (dochody 2,934 mld zł, wydatki 2,971 mld zł).

W 2013 r. kontynuowany jest gigantyczny pakiet inwestycyjny rozpoczęty kilka lat temu.

– Najdroższą, ale i najbardziej spektakularną inwestycją jest realizacja czwartego odcinka Trasy Słowackiego wraz z tunelem pod martwą Wisłą – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Najdłuższy w Polsce tunel pod rzeką jest drążony przez „kreta" o imieniu Damroka. Trasa Słowackiego wraz z Trasą Sucharskiego stworzą ramę komunikacyjną miasta, która wyprowadzi ruch dużych samochodów poza centrum Gdańska.

W mieście trwa wdrażanie zintegrowanego systemu zarządzania ruchem „Tristar". Pozwoli on na automatyczne sterowanie ruchem na terenie całego Trójmiasta.

– Już w 2014 r. na trasie od traktu św. Wojciecha do rogatek Gdyni z Rumią ruchem będzie sterować system inteligentnych świateł. Jego sercem będzie połączony z centrami sterowania centralny komputer, który będzie zarządzać sygnalizacją świetlną i regulować ruch pojazdów komunikacji miejskiej – tłumaczy prezydent Adamowicz.

W mieście trwa modernizacja Kanału Raduni, którego wody podczas powodzi w 2001 r. spowodowały olbrzymią katastrofę.

– Nie chcemy więcej takich tragedii, dlatego realizujemy duży pakiet inwestycji przeciwpowodziowych, budujemy zbiorniki retencyjne na terenie całego miasta – mówi prezydent Gdańska.

Miasto chce też podnieść atrakcyjność przestrzeni miejskiej oraz pobudzić społeczności lokalne do współdziałania na rzecz rozwoju. Włodarze przywiązują dużą wagę do inwestycji ważnych dla mieszkańców, takich jak budowa nowej szkoły na Kokoszkach czy rewitalizacja gdańskich dzielnic.

– Inwestycje w drogi usprawnią komunikację, niwelując nasze zapóźnienie infrastrukturalne w porównaniu z innymi częściami Europy. System „Tristar" ma poprawić  bezpieczeństwo na drogach – tłumaczy Paweł Adamowicz. – Wszystkie inwestycje robione są z myślą o mieszkańcach oraz naszych gościach. Chcemy, by nasze miasto było jeszcze bardziej przyjazne i wygodniejsze.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego