Rzeszów, który długo zdawał się stać na uboczu, przebojem wszedł do czołówki innowacyjnych miast. Potwierdza to zresztą tegoroczny raport Fundacji Schumana, w którym ustąpił on tylko Warszawie. Ranking ocenia, gdzie najlepiej wykorzystuje się wiedzę i nowoczesne rozwiązania z pożytkiem dla mieszkańców i przedsiębiorców. Warto zatem wiedzieć, że w tym mieście mieszkańcy mają darmowy dostęp do internetu. Co więcej, Rzeszów jest także drugim miastem w Europie, po Lizbonie, które wciąż aż tak potrzebuje informatyków.

Podkarpacie to jednak nie tylko Rzeszów. Od lat zadziwia ono socjologów – tyle tu postaw konserwatywnych w dobrym znaczeniu tego słowa i przywiązania do tradycyjnych wartości. Wśród jego mieszkańców widać większą pewność własnej podmiotowości. Ten stabilny sposób myślenia i oceniania rzeczywistości przekłada się na najniższy wskaźnik rozwodów w całej Polsce, a co za tym idzie, dodatni przyrost naturalny. Stabilizacja sprzyja z kolei długości życia. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2014 r. wynika, że na Podkarpaciu mężczyźni żyją średnio 75,1, a kobiety 82,8 roku podczas gdy średnia krajowa wynosi 73,8 i 81,6.

Podkarpacie udowadnia, że nowoczesność wcale nie musi się kłócić z tradycyjnymi wartościami. Wręcz przeciwnie, mogą one tworzyć dla niej bardzo solidne fundamenty. Ktoś kiedyś powiedział, że Galicja jest jak angielska dama, która podążając zawsze dwa kroki za modą, wybiera z niej to, w czym jej rzeczywiście do twarzy. Ta uwaga nie straciła ani trochę na aktualności.