Nowy szpital i linia kolejowa priorytetami

Za euro z nowego programu regionalnego będą realizowane dwa tzw. duże projekty. Jest już na to zgoda Komisji Europejskiej.

Publikacja: 06.09.2015 22:00

Budowa nowego szpitala dziecięcego ma dla władz województwa strategiczny charakter

Budowa nowego szpitala dziecięcego ma dla władz województwa strategiczny charakter

Foto: 123RF

Pierwszy z nich to budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Obecnie wiodącym ośrodkiem opieki pediatrycznej w regionie jest Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Infrastruktura placówki jest jednak przestarzała. Remonty są bardzo kosztowne i w dużym zakresie niemożliwe m.in. ze względu na stosunki własnościowe nieruchomości zajmowanych przez szpital.

Jedynym rozwiązaniem jest budowa nowego szpitala. Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka powstanie w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, posiadającego własne lądowisko dla helikopterów oraz dobre warunki komunikacyjne. W ramach struktur placówki utworzony zostanie również szpitalny oddział ratunkowy dla dzieci. Koncepcja nowego szpitala zakłada, że będzie on prowadził działalność przejętą z istniejących obecnie dwóch placówek: SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, który hospitalizuje ponad 33 tys. pacjentów rocznie, oraz Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Kiekrzu, w którym wykonuje się około 270 tys. zabiegów fizjo- i fizykoterapii.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego