Lubelskie na giełdę się nie pcha

Zaledwie 13 firm z regionu jest notowanych na warszawskim parkiecie. Za to wśród tych nielicznych dominują duże i ciekawe podmioty.

Publikacja: 14.01.2016 17:07

Północno-wschodnia Polska jest najsłabiej reprezentowana na GPW

Północno-wschodnia Polska jest najsłabiej reprezentowana na GPW

Foto: Rzeczpospolita

Im bogatszy region, tym więcej firm z niego się wywodzących możemy odnaleźć na rynku kapitałowym. Pod tym względem Lubelszczyzna prezentuje się stosunkowo słabo. Odpowiada za około 4 proc. polskiego PKB, a swoje siedziby ma tu zaledwie 13 giełdowych firm. To znacząco poniżej średniej, która wynosi ponad 50. Więcej emitentów ma korzenie np. na Podkarpaciu, mimo że ma ono mniejszy udział w PKB.

Promocja rynku

Lubelskie wypada też słabo pod względem udziału przychodów giełdowych firm w ogólnych obrotach regionalnych przedsiębiorstw. Z wynikiem 4,7 proc. plasuje się poniżej kujawsko-pomorskiego czy wspomnianego już podkarpackiego. Trzeba też jednak zaznaczyć, że nie jest na szarym końcu. Gorzej wypadają chociażby opolskie, lubuskie oraz warmińsko-mazurskie.

Jak zwiększyć liczbę giełdowych spółek z regionu? Na pewno potrzebne są akcje promocyjne, ponieważ gros firm nie wie, jak można wejść na giełdę i z czym się wiąże ten krok. Popularność giełdy wzrosłaby też, gdyby zwiększyła się zamożność regionu i aktywność zlokalizowanych tu firm. Aby tak się stało, konieczna jest poprawa infrastruktury i lepsza współpraca biznesu z nauką. Od kilku lat ważnym zastrzykiem gotówki dla regionu są środki unijne.

„Jednocześnie prawie pewne jest, że dotychczasowy model UE, w którym kraje bogatsze szczodrze dzielą się swoimi zasobami z krajami biedniejszymi, będzie powoli wygasał i że napływ środków publicznych będzie po 2020 r. mniejszy niż dotychczas" – czytamy w strategii rozwoju województwa lubelskiego na lata 2014–2020.

Z raportu firmy doradczej PwC wynika, że w Lubelskiem jest ponad 40 spółek, które mogłyby wejść na GPW. Spośród obecnych 13 emitentów 10 jest notowanych na rynku głównym, a pozostałe 3 na NewConnect.

Pomoc w rozwoju

W tej pierwszej grupie są znane podmioty, jak Asseco BS, Emperia Holding, Bogdanka, Ursus czy Puławy. To reprezentanci różnych branż, m.in. informatycznej, handlowej i chemicznej. Asseco BS podkreśla, że obecność na giełdzie zwiększa wiarygodność i pomaga w relacjach z klientami.

Wspomniane wyżej spółki nie osiągnęłyby tak mocnej pozycji rynkowej, gdyby nie giełda i pozyskane dzięki niej środki na rozwój. Wprawdzie w ostatnich miesiącach na parkiecie obserwujemy spadki indeksów, ale nikt nie ma wątpliwości, że w dłuższym terminie wartość dobrych firm będzie rosła.

Przykład Puław jest dowodem na to, że wycena może się zwiększać nawet w czasie dekoniunktury. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Puławy zdrożały o ponad połowę. Firma chętnie podkreśla swój związek z regionem, chwaląc się zrealizowanymi projektami, odnową lokalnych zabytków i współpracą z instytucjami kultury.

Natomiast mocno potaniały w ostatnich miesiącach akcje Bogdanki, która w grudniu wypadła z WIG20, czyli indeksu największych giełdowych spółek. Jednak warto podkreślić, że lubelska firma – na tle innych polskich kopalni – prezentuje się stosunkowo dobrze. Analitycy chwalą ją m.in. za efektywność biznesu.

Z kolei produkujący ciągniki Ursus skutecznie promuje Polskę, podbijając inne rynki. W trakcie dziewięciu miesięcy 2015 r. jego przychody wzrosły o 62 proc., do ponad 214 mln zł, przy czym sprzedaż krajowa poszła w górę o 16 proc., a zagraniczna aż o 153 proc.

Region dobrze promuje też Biomed-Lublin działający w segmencie farmacji i biotechnologii. Niedawno wprowadził do sprzedaży innowacyjny preparat wytworzony w ramach współpracy z francuskim partnerem. Lek jest przeznaczony dla osób z osłabionym układem odpornościowym, np. cierpiących z powodu nowotworów złośliwych. Jednocześnie firma aktywnie współpracuje z nauką. Objęła patronatem jedną ze specjalizacji realizowanych przez lubelskie Technikum Chemiczne – oferuje praktyki, staże i warsztaty dla uczniów.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, k.kucharczyk@rp.pl

Zobacz także:

Afera podsłuchowa: Inwigilowały dwie grupy

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego