– Oferta biur w stolicy Dolnego Śląska w ostatnich latach dynamicznie rośnie dzięki sektorowi usług dla biznesu. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście na koniec pierwszego kwartału br. przekroczyły 725 tys. mkw. Tymczasem w budowie jest kolejne 170 tys. mkw. – wylicza Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO.
Podkreśla, że sektor BPO/SSC jest głównym najemcą na rynku wrocławskim, gdzie tylko w ostatnim kwartale odpowiadał za wynajem 80 tys. mkw.
Za mało absolwentów?
W strukturze najemców z sektora BPO we Wrocławiu przeważają firmy świadczące usługi finansowe i księgowe oraz zwiększający swoje udziały sektor IT. W BPO w mieście pracuje ponad 24 tys. osób i z roku na rok liczba osób zatrudnionych w różnego typu centrach usług rośnie.
– Głównym magnesem przyciągającym kolejnych najemców do Wrocławia jest duże i silne zaplecze akademickie. Absolwenci uczelni wyższych to główne źródło zatrudnienia w sektorze – podkreśla Renata Osiecka. – Inne przewagi konkurencyjne Wrocławia to stale poprawiająca się komunikacja miejska, dość zwarta zabudowa w strefach biurowych, często sąsiadująca z uczelniami wyższymi oraz oferta społeczno-kulturalna miasta. Warto podkreślić, że Wrocław jest magnesem przyciągającym kolejne kadry nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale również opolskiego i lubuskiego – zwraca uwagę ekspert AXI IMMO.
Ze statystyk wynika, że obecnie dynamika wzrostu inwestycji i zatrudnienia w sektorze BPO sięga od 15 do 20 proc., w zależności od lokalizacji. Jednak utrzymanie tak dobrego tempa rozwoju będzie w perspektywie długoterminowej trudne ze względu na spadającą dostępność pracowników. Stopa bezrobocia we Wrocławiu wynosiła bowiem na koniec lutego br. 2,3 proc. i nie wykazuje tendencji wzrostowej.