Gmina Biała Podlaska już wkrótce może przejąć pieczę nad zabytkowym dworkiem w Grabanowie

Gmina Biała Podlaska chce przejąć zabytkowy pałac w Grabanowie. Urząd Marszałkowski, do którego należy obiekt, obecnie z niego nie korzysta.

Aktualizacja: 10.06.2016 10:16 Publikacja: 09.06.2016 23:00

Pałac w Grabanowie zbudowano w latach 60. XIX wieku

Pałac w Grabanowie zbudowano w latach 60. XIX wieku

Foto: Wikipedia

Na razie w tej sprawie żadne decyzje jeszcze nie zapadły. – I nie wydaje mi się, żeby nastąpiło to przed wakacjami – mówi „Rzeczpospolitej" Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Dwór położony jest na pograniczu wsi Grabanów i Wilczyna w województwie lubelskim. Został zbudowany w latach 60. XIX wieku. Powierzchnia zabudowy to ok. 440 mkw., a użytkowa – 600 mkw. Cały zespół dworski, wraz z otaczającym go parkiem ma około siedmiu hektarów powierzchni. Do dziś zachowały się w parku piękne aleje grabowe czy topolowa przy wjeździe.

Najpierw biura, później hotel

Po wojnie w dworze mieściła się najpierw Szkoła Rachunkowości Rolnej, później użytkował go Państwowy Fundusz Ziemi, a następnie Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Rolniczego, który prowadził tam najpierw swoje biura, a potem hotel. Zespół dworsko-parkowy został ponad 30 lat temu wpisany na listę zabytków. W latach 1987-88 pałac został gruntownie wyremontowano. Do ubiegłego roku był wykorzystywany przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jako hotel.

Było tam 80 miejsc noclegowych. – Od połowy listopada pałac jest na stanie Zarządu Nieruchomości Wojewódzkich w Lublinie – mówi Beata Górka. Przyznaje, że nieruchomość jest zbędna do działalności Województwa Lubelskiego i jednostek Urzędu Marszałkowskiego. Obecnie jest to pustostan, który wymaga generalnego remontu.

Obiekt jest zawilgocony, ma zniszczony parkiet, czy łazienki, ale z zewnątrz – jak informuje rzeczniczka urzędu – jego stan jest "w miarę dobry".

Jaki pomysł na pałac

Pałac chce przejąć gmina Biała Podlaska. – Wysłaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego pismo, czy takie przejęcie jest możliwe i na jakich zasadach. Jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi – mówi nam Adam Olesiejuk, wicewójt gminy Biała Podlaska. Podkreśla, że głównym walorem dworu jest otaczający go park, który od zawsze służył okolicznym mieszkańcom do wypoczynku.

Beata Górka przyznaje, że UM otrzymał ofertę nabycia zespołu pałacowego od gminy Biała Podlaska. Nie wiadomo jednak na razie, jaka jest wartość pałacu i parku, bo właściciel nie posiada wyceny. – Forma zbycia również nie została określona – mówi Górka.

A jakie plany wobec budynku ma gmina Biała Podlaska? Na razie nie wiadomo. – Są pewne pomysły, ale nie będziemy ich zdradzać do czasu przejęcia tego obiektu – mówi tylko Adam Olesiejuk.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break