Ćwierćwiecze współpracy polsko-niemieckiej pozwoliło na realizację wspólnych przedsięwzięć, służących rozwojowi pogranicza. Z racji położenia naturalnymi partnerami województwa lubuskiego są sąsiednie landy niemieckie - Brandenburgia (formalnie od 2000 r. ) i Saksonia (od 2008 r.). – W tym czasie zrealizowaliśmy wspólnie setki dużych i tysiące małych projektów transgranicznych, na wszystkich szczeblach samorządu. Mamy wiele przykładów doskonałej współpracy – podkreśla Michał Iwanowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Czas pogranicza
Przykładem dobrego wykorzystania środków na pograniczu są zarówno polsko-niemieckie przedszkola, szkoły, czy wspólne biura, ale również miejsca spotkań, w których mieszkańcy obu krajów poznają kulturę, historię i zwyczaje drugiego narodu. Często zresztą wspólną. Potwierdza to Zbigniew Barski, wójt wiejskiej gminy Gubin. - Nazwałbym to szeroko pojętą wymianą międzyludzką. Dla mieszkańców Gubina to niezwykle cenne - mówi wójt Barski.
To chociażby program „Forte Cultura", którego partnerem wiodącym jest miasto Kostrzyn nad Odrą i partnerzy z siedmiu krajów, w tym Humboldt-University w Berlinie. Celem projektu o wartość 1,3 mln euro ma być współpraca przy tworzeniu transnarodowej sieci dziedzictwa fortyfikacji, głównie promocji Twierdzy Kostrzyn w całej Europie oraz budowę małej przystani przy twierdzy.
Przykładów wspólnych działań jest wiele. To m.in. wymiana współpracowników oraz staże w kraju sąsiada w ramach umowy partnerskiej z Saksonią czy też wspólne starania w zakresie zachowania i opieki nad wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO Krajobrazowym Parku Hermanna von Pückler w Bad Muskau (po polskiej stronie to Park Mużakowski w Łęknicy - jednej z największych atrakcji turystycznych Lubuskiego). Ciekawą inicjatywą jest także pomysł Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, który z brandenburskim landem planuje utworzyć wspólne Centrum Monitorowania Chorób Nowotworowych.
Pudiore, non
Tomasz Molski z Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, przyznaje, że wstąpienie Polski do Unii Europejskiej znacząco wpłynęło na rozwój współpracy gospodarczej obu krajów, zwłaszcza na pograniczu. – Sprzyjał temu szeroki strumień środków unijnych skierowanych bezpośrednio na takie działania. Dziś obroty handlowe pomiędzy polskimi i niemieckimi przedsiębiorcami sięgają blisko 90 miliardów euro – wskazuje Molski. Dla regionów przygranicznych są dedykowane specjalne programy Interreg.