Co z tą dzietnością

Jak pokazują badania, Mazowsze, choć podobnie jak inne części Polski ma ujemny przyrost naturalny, to sytuacja województwa pod względem dzietności, jest i tak najlepsza.

Publikacja: 27.07.2016 23:00

Najlepsza, to znaczy jaka? W tym miejscu jako ekonomiczna i społeczna mantra pojawia się upatrywanie wszelkiej możliwej przyszłości w dalszym wzroście demograficznym. Tylko on może zapewnić dalszy wzrost gospodarczy, siłę roboczą, funkcjonowanie systemów emerytalnych, PKB. Niestety, pogląd ten jest dziś takim samym anachronizmem, jak upatrywanie przyszłości energetyki w węglu, motoryzacji w silnikach diesla, a rolnictwa w produkcji mięsa.

Co więcej, dane dla całej Polski, jak i Mazowsza wskazują, że „prorodzinne" programy, o ile wpływają na poprawę położenia ekonomicznego swoich beneficjentów, to nadal nie mają istotnego przełożenia na wzrost demograficzny. Mogłoby to sugerować, że zarówno przyczyny małej dzietności, jak i środki mające „problemowi" zaradzić, są źle określone. Póki co nie sposób zbadać, jak na wzrost przełoży się program „Rodzina 500+". Tutaj – znowu niespodzianka. Beneficjentami programu coraz częściej są rodziny (i pochodzące z nich dzieci) określane mianem patchworkowych, związki partnerskie, czy po prostu rodziny rozbite.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego