Muzyczny raj w Paradyżu

Imponujące festiwale muzyki dawnej, liczne koncerty i sławni muzycy – lubuskie latem kusi nie tylko turystów, ale i melomanów.

Publikacja: 04.08.2016 23:00

Opactwo w Paradyżu w sierpniu staje się świątynią muzyki dawnej.

Opactwo w Paradyżu w sierpniu staje się świątynią muzyki dawnej.

Foto: Skarabeusz/Wikimedia Commons

Ziemia lubuska bywa postrzegana głównie jako enklawa zieleni, pełna urokliwych lasów i jezior, gdy tymczasem oferta regionu jest znacznie szersza i zaskakująca. Już niebawem szykuje się wielka uczta dla miłośników muzyki dawnej. Piękne dźwięki zabrzmią w historycznych wnętrzach pocysterskiego opactwa „Paradyż-Gościkowo", gdzie 12 sierpnia rozpocznie się festiwal „Muzyka w Raju" – znany w kraju i za granicą, tłumnie przyciągający gości z Europy.

- To festiwal bardzo międzynarodowy, z muzyką z całego świata. Każdego wieczoru odbywają się trzy koncerty, więc dawka muzyki jest potężna. Melomani specjalnie biorą urlopy i na dłużej zatrzymują się w agroturystykach, czy na kempingach – mówi Cezary Zych prezes Fundacji Canor, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, organizowanego wspólnie z Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, które udostępnia wnętrza na koncerty.

Obecny festiwal jest trzynastym z kolei, a ofertę ma nad wyraz kuszącą. Wystąpią muzycy światowej klasy, w tym skrzypek barokowy Davide Monti, Roger Helou - artysta łączący tango i muzykę średniowieczną, czy Miraculis - zespół pasjonujący się europejską muzyką renesansową.

– Na festiwalu obecne będą nurty poświęcone muzyce barokowej, średniowiecznej oraz wczesnorenesansowej. Będzie także dużo solowych recitali i koncertów kameralnych – zaznacza Cezary Zych.

Przedsmak atrakcji można poznać już teraz, dzięki festiwalowi „Przedsionek Raju" (potrwa do 7 sierpnia). To cykl koncertów dla lokalnych społeczności, które odbywają się w najpiękniejszych kościołach, w małych miejscowościach regionu. Można tam posłuchać artystów, którzy niebawem wystąpią w Paradyżu.

– Koncerty te cieszą się wielkim powodzeniem. Gościmy wspaniałych muzyków światowej klasy w naszych małych wsiach, w kościołach drewnianych. Te miejsca są zawsze wypełnione po brzegi - mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

W ramach „Przedsionka raju" odbędą się jeszcze koncerty m.in. w Rokitnie, Bieczu i Żaganiu.

Ale muzycznych wydarzeń w regionie jest więcej. W Kościele w Lubsku na przełomie sierpnia i września m.in. dzieła J.S. Bacha, muzyka europejskiego renesansu, improwizacje na tematy klasyczne i popularne zabrzmią podczas 18 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

W kościele parafialnym w Kożuchowie odbędą się koncerty w ramach „Henrykowskiego Festiwalu Muzycznego", a w Szprotawie – koncert "Modlitwa u wielkich mistrzów", gdzie w ramach Szprotawskich Divertimenti – fani muzyki klasycznej wysłuchają m.in. „Requiem" Mozarta.

A przy okazji, po koncertach warto pozostać w klimacie i zobaczyć „Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła", czy samo opactwo w Paradyżu-Gościkowie, z kościołem, ogrodem i niewielką winnicą.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego