Szkolenia odbędą się za unijne pieniądze

Od lipca firmy szkoleniowe z Małopolski mogą starać się o specjalny certyfikat. Jego uzyskanie pozwoli firmom prowadzić szkolenia za unijne pieniądze.

Publikacja: 07.08.2016 22:00

Szkolenia odbędą się za unijne pieniądze

Foto: 123RF

Znalezienie dowolnego szkolenia nie jest w Polsce szczególnie trudne, bo ostatnie lata zaowocowały wysypem firm szkoleniowych. Problem jednak w tym, by z tej grupy wybrać te firmy szkoleniowe, które świadczą usługi najwyższej jakości. Dlatego też krakowski Wojewódzki Urząd Pracy stworzył specjalny certyfikat określający jakość firm szkoleniowych.

– Ten dokument to z jednej strony gwarancja jakości, ale także dokument, dzięki któremu można starać się o dofinansowanie szkoleń z pieniędzy w nowej perspektywie – mówi Katarzyna Nyklewicz z WUP w Krakowie.

Chodzi o to, że teraz zmieniły się zasady przyznawania środków na szkolenia. W poprzednich latach to firma szkoleniowa uzyskiwała fundusze i sama decydowała, na jakie szkolenia je przeznaczyć. Teraz jest odwrotnie – to ci, którzy chcą się szkolić, starają się o pieniądze na naukę i następnie wybierają instytucję szkoleniową. – Tyle że pieniądze można otrzymać wyłącznie na szkolenia prowadzone przez firmy z potwierdzoną gwarancją jakości. Nasz certyfikat daje właśnie możliwość starania się o środki unijne – wyjaśnia Katarzyna Nyklewicz.

Prace nad Małopolskimi Standardami Usług Edukacyjno-Szkoleniowych (MSUES) trwały aż trzy lata. Brali w nich udział naukowcy z 90 instytucji szkoleniowych z całej Małopolski. To w sumie 25 osób. W toku prac przeprowadzono także pilotaż programu. W jego ramach aż 235 instytucji szkoleniowych poprosiło o zweryfikowanie prowadzonych przez siebie szkoleń. 147 z nich przyznano znak jakości MSUES.

W lipcu ruszyła kolejna weryfikacja. Teraz firmy ponownie mogą zwracać się do WUP z prośbą o przyznanie certyfikatu. Wystarczy zgłosić się do Centrum Zapewniania Jakości Kształcenia, które prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Przystąpienie do systemu równoznaczne jest ze zgodą na poddanie się audytowi realizowanemu przez niezależnych audytorów, którzy sprawdzają sposób funkcjonowania podmiotów szkoleniowych na rynku i sposób realizacji usług oraz usprawniają funkcjonowanie instytucji szkoleniowej.

– Zainteresowanie uzyskaniem certyfikatu jest ogromne. Dzwonią do nas nie tylko firmy z naszego regionu, ale też z całej Polski. Niestety, my możemy weryfikować wyłącznie małopolskie firmy szkoleniowe – mówi Nyklewicz. Urzędniczka zdradza jednak, że certyfikatami zainteresowane są także inne wojewódzkie urzędy pracy, które chcą w swoich regionach wprowadzić podobne rozwiązania na bazie małopolskich doświadczeń.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego