Zaczyn literacki

Wiodącym tematem tegorocznego festiwalu Literacki Sopot (18-21 sierpnia) będzie literatura izraelska, a gościem specjalnym – Etgar Keret.

Publikacja: 15.08.2016 23:00

Ubiegłoroczna edycja imprezy gromadziła tłumy gości. Fot. Bogny Kociumbas

Ubiegłoroczna edycja imprezy gromadziła tłumy gości. Fot. Bogny Kociumbas

Foto: materiały prasowe

Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Urząd Miasta festiwal odbędzie się już po raz piąty. W poprzednich edycjach czytelnicy pochylali się nad literaturą skandynawską, rosyjską i czeską (przed rokiem gościem był Jiří Menzel, który przełożył na język filmu wiele hrabalowskich historii z „Pociągami pod specjalnym nadzorem" i „Postrzyżynami" na czele).

W tym roku motywem przewodnim będzie kraj połączony z Polską wieloma osobistymi więzami – o czym opowie jedno z wydarzeń towarzyszących – wystawa „Nasi Izraelczycy – losy polskich Żydów w Izraelu", przygotowana przez Ambasadę Izraela i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.

Wśród gości – wbrew nazwie festiwalu – nie zabraknie ilustratorów, wydawców, tłumaczy i filmowców. Niekwestionowaną gwiazdą będzie jednak pisarz Etgar Keret, o którym młodzi Izraelczycy mówią: nasz. Od niedawna mogą też tak powiedzieć Polacy, bo Keret, którego rodzina wywodzi się znad Wisły, przyjął również polskie obywatelstwo, a w opublikowanym przed dwoma laty autobiograficznym zbiorze opowiadań „Siedem dobrych lat" nie brakuje polskich wspomnień.

Książki Kereta przetłumaczono na 36 języków i wydano w 39 krajach, opowiadania publikował m.in. „New York Times", „Le Monde", „Guardian", „Paris Review", na podstawie jego twórczości powstało ponad sześćdziesiąt filmów krótkometrażowych.

W 2007 roku otrzymał (wraz z Shirą Geffen, która także będzie w Sopocie) Złotą Kamerę za najlepszy debiut na festiwalu w Cannes – nagrodzone „Meduzy" to zbiorowy portret współczesnych mieszkańców Tel Awiwu.

W Sopocie pisarz weźmie udział w spotkaniu autorskim (20 sierpnia w Państwowej Galerii Sztuki), a kolejnego dnia pojawi się w transmitowanej przez Program 3 Polskiego Radia sesji pytań i odpowiedzi (pytanie może zadać każdy, instrukcja znajduje się w zakładce „Zapytaj Kereta" na oficjalnej stronie festiwalu www.literackisopot.pl).

Jedną z okołofestiwalowych atrakcji będzie w tym roku przedsięwzięcie Anny Królikiewicz „Zapisane w chlebie" (19 sierpnia, Muzeum Sopotu). Autorka zamierza wykorzystać tradycje pieczenia chleba istniejące zarówno w Izraelu, jak i Polsce, do postawienia pytań o wzajemne inspiracje i relacje pomiędzy obiema kulturami. Artystka zaprasza uczestników, aby przynieśli z domu własny żytni zakwas i po upieczeniu swoich chlebów zostawili jego część w muzealnej gablocie, wraz z opowieścią o przepisie, proporcjach i historii produkcji zakwasu w domowej kuchni.

– O zaczynie myślę w kilku wymiarach: jak o zaczynie rozmowy, dialogu, uczenia się przez wspólną pracę i zabawę, w których partycypować mogą wszyscy, jeśli dołączą do stolnicy – wyjaśnia Królikiewicz.

Podobnie jest z sopockim festiwalem, bo do nadmorskiego kurortu zawitają w sierpniu nie tylko artyści z Izraela, ale również dziesiątki polskich twórców – wśród nich Eustachy Rylski, Marek Krajewski oraz Barbara Krafftówna.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego