Pomorze na celowniku inwestorów

Region należy do najlepszych miejsc na kupno działki rekreacyjnej. Kuszą plaże, jeziora, lasy. A turystów nigdy nie brakuje.

Publikacja: 15.08.2016 23:00

Pomorze na celowniku inwestorów

Foto: 123RF

Gruntów rekreacyjnych klienci intensywniej szukają od wiosny. - Działki zyskują na atrakcyjności wraz z pierwszymi letnimi wyjazdami - mówi Sławomir Grochecki, ekspert agencji Freedom Nieruchomości w Malborku. - Ceny są bardzo zróżnicowane. Poza zagospodarowaniem działki ważne jest jej położenie, stan techniczny zabudowań, infrastruktura drogowa - wylicza.

Zdaniem ekspertów pomorska turystyka będzie zyskiwać również ze względu na niepewną sytuację i zagrożenie terrorystyczne w wielu krajach. - Już w tym roku stawki za noclegi nad morzem wzrosły o 10-20 proc. - podaje Adam Świrgoń, dyrektor gdańskiego oddziału Północ Nieruchomości.

Dlatego nieruchomości komercyjne w regionie znalazły się na celowniku inwestorów. - Spada zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi. Rośnie liczba chętnych na wypoczynek nad polskim morzem - wyjaśnia Damian Pryba, dyrektor oddziału agencji Północ Nieruchomości w Słupsku. - Wszystkie nieruchomości mają swoich odbiorów, zarówno te tanie, jak i te o podwyższonym standardzie. Ciekawe, rozsądnie wycenione działki, szybko znajdują nabywców - podkreśla.

Porty, latarnie, mosty

A wybór jest naprawdę ogromny. - W zależności od posiadanego kapitału inwestor może kupić kawalerkę na wynajem w Trójmieście, luksusowy apartament w Mielnie, Kołobrzegu albo Jastarni, grunt na Kaszubach, czy drewniany dom nad jeziorem - wylicza Adam Świrgoń.

Niespełna 600-metrowa działka w pobliżu latarni morskiej w Krynicy, 500 metrów od morza, osiągnęła rekordową cenę ponad 1,1 tys. zł za mkw. W tej samej miejscowości 916-metrową parcelę niedaleko centrum można kupić za ok. 380 zł za mkw.

- Przyjemnie można też spędzić czas w urokliwej wsi Baroszylas na pograniczu kaszubsko-kociewskim. Właścicielem działki o powierzchni 1 tys. mkw. można się stać za 45 zł za mkw. - wskazuje ekspert Freedom Nieruchomości.

W Bartoszym Lesie na Kaszubach jest do kupienia 1500-metrowa działka letniskowa nad jeziorem, z warunkami zabudowy i możliwością wykopania stawu. Ten teren z iglastymi drzewami został wyceniony na 38 tys. zł.

W ofercie są też działki zabudowane. W nadmorskiej Stegnie, przy ścianie lasu, niedaleko zejścia do morza, do kupienia jest np. dom na 778-metrowej działce, wyceniony na 370 tys. zł. 77-metrowy budynek letniskowy na terenie Borów Tucholskich można mieć za 119 tys. zł. W Kątach Rybackich, nadmorskiej wsi pomiędzy Sztutowem a Krynicą Morską, jest do wzięcia 82-metrowy dom z lat 30. XX wieku. Budynek na 774-metrowej działce jest wyceniony na 450 tys. zł.

Zdaniem Grocheckiego ciekawą ofertą jest też całoroczny dom w miejscowości Konarzyny na Pojezierzu Pomorskim w otulinie Borów Tucholskich. Cena ofertowa nieruchomości to 380 tys. zł. W miejscowości Mermet (gmina Lubichowo, powiat Starogard Gdański) na chętnego czeka dom o powierzchni 55 mkw., z kominkiem i dwiema sypialniami. Po niewielkiej modernizacji w budynku można mieszkać cały rok. Za tę nieruchomość właściciel chce dostać 169 tys. zł.

Świetnym miejscem na inwestycje w działki rekreacyjne jest też nadmorska gmina Sztutowo. Nad Zalewem Wiślanym w Kątach Rybackich jest port złożony z części rybackiej i pasażerskiej. W tej gminie za 395 tys. zł jest do kupienia dom niedaleko morza i zwodzonego mostu Czterech Pancernych.

Damian Tomasik, ekspert gdańskiego biura franczyzowego Metrohouse (firma Al-Ter Estate) atrakcyjnych ofert radzi szukać w okolicach Władysławowa. 700-metrów od morza jest do kupienia 1500-metrowa działka otulona lasem. Pomieści cztery domy .

Agencja BIG Nieruchomości w miejscowości Gowidlino na Kaszubach oferuje z kolei 1000-metrową działkę z widokiem na jezioro. Cena: 85 tys. zł. - W Borach Tucholskich w miejscowości Szteklin, ok. 1000-metrową parcelę kilkadziesiąt metrów od jeziora kupimy za niecałe 120 tys. zł. W Karwieńskich Błotach II na 600-metrową działkę 300 metrów od morza,trzeba mieć 75 tys. zł - podaje Paweł Grabowski z BIG Nieruchomości.

W sercu Kaszub w miejscowości Olpuch 150-metrowy dom całoroczny jest oferowany za 350 tys. zł. Cena jest do negocjacji.

Nie tylko dla siebie

- Na pomorskim rynku nieruchomości dają się zaobserwować nietypowe zależności między popytem a podażą - komentuje Sławomir Grochecki. - Wraz ze wzrostem cen nieruchomości w danym regionie wzrasta na nie popyt. Droższe nieruchomości są postrzegane jako dobro wyjątkowe, wręcz luksusowe - wyjaśnia. I podaje przykład. - W niewielkiej kociewskiej wsi Ocypel w minionej dekadzie rynek gwałtownie się rozwijał. Wraz ze wzrostem liczby oferowanych nieruchomości rosły ich ceny - opowiada ekspert Freedom Nieruchomości. - A wzrost cen napędzał popyt na domy postrzegane jako luksusowe.

Według niego w ostatnim czasie uwidoczniła się tendencja stałej nadwyżki popytu nad podażą.

Nieruchomości rekreacyjne na Pomorzu także zdaniem Damiana Tomasika stają się coraz bardziej łakomym kąskiem. - Zainteresowanie nimi rośnie. Tego typu nieruchomości kupują także klienci z zagranicy, co wzmacnia rynek - podkreśla ekspert Al-Ter Estate. - Sezon na sprzedaż takich nieruchomości zaczyna się już w maju, a kończy we wrześniu. Średni czas sprzedaży to ok. pół roku.

- Nieruchomości rekreacyjnych przybywa. To odpowiedź na rosnący popyt - komentuje Adam Świrgoń. - Status kurortów zyskują coraz to nowe miejscowości. Tym samym stają się atrakcyjne i dla inwestorów, i dla turystów.

Zanim jednak zainwestujemy w działkę, sprawdźmy, co oferuje dana miejscowość. Wartość użytkowa nieruchomości rekreacyjnej znacznie wzrasta, jeśli jest położona w miejscu o dużych walorach turystycznych: przyrodniczych i kulturowych.

- Bardzo ważny jest także stan prawny nieruchomości. O tym, co możemy wybudować na działce, decydują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stan wybudowanej już nieruchomości można sprawdzić w urzędzie gminy czy starostwie. Wystarczy wziąć wypis i wyrys z planu oraz ewidencji gruntów i budynków - wyjaśnia Sławomir Grochecki.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego