Reklama

Jak miasto odzyskało jezioro

Przez dziesięciolecia Olsztyn był odwrócony tyłem do swojego największego jeziora. Jedna inwestycja zmieniła wszystko. Dziś Centrum Ukiel zbiera nagrody i bije rekordy powodzenia.

Publikacja: 14.09.2016 23:00

Wokół jeziora Ukiel powstała nowoczesna infrastruktura tyrystyczna.

Wokół jeziora Ukiel powstała nowoczesna infrastruktura tyrystyczna.

Foto: Fotorzepa, Iwona Trusewicz

Olsztyn jest w Europie przyrodniczym wyjątkiem. W granicach miasta leży osiem dużych jezior i kilka mniejszych – w sumie 11 akwenów o łącznej pow. ponad 700 ha oraz wiele mniejszych, poniżej 1 ha. Do tego pięć jezior dotyka granic stolicy Warmii i Mazur. Największym jeziorem jest Ukiel (zwany też Krzywym) – 412 ha i głębokość 43 m.

W granicach miasta leży też największy w Europie Las Miejski. Zajmuje blisko 1500 ha. Zamieszkują go nie tylko dziki, sarny, jenoty, listy czy kuny, ale też bobry i łosie oraz wiele ptaków w tym rzadkie nurogęsi – tracze. Las obfituje w stawy i oczka wodne. Przepływają przez niego (i miasto) dwie rzeki – Łyna i Wadąg.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Regiony
Co dziewiąty mężczyzna w kraju ma problemy ze spłatą zaległych zobowiązań
Materiał Promocyjny
UltraGrip Performance 3 wyznacza nowy standard w swojej klasie
Okiem samorządowca
Prezydent Olsztyna: Stawiamy na komunikację zbiorową
Regiony
Dolny Śląsk rewitalizuje linie kolejowe i inwestuje w pociągi
Regiony
Jak kupować mądrze gaz na zmiennym rynku
Materiał Promocyjny
Raport o polskim rynku dostaw poza domem
Regiony
Bezpieczne lato w Warszawie – dla wszystkich
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Reklama
Reklama