Książka pomoże w nauce o bezpieczeństwie regionu

Ponad 2 tysiące uczniów klas mundurowych z Pomorza Zachodniego korzysta z Elementarza Obronności, który przygotowywany został na zlecenie województwa zachodniopomorskiego.

Publikacja: 09.11.2016 21:00

Książka pomoże w nauce o bezpieczeństwie regionu

Foto: Rzeczpospolita

Elementarz ten jest wykorzystywany jako pomoc dydaktyczna w szkołach ponadgimnazjalnych na zajęciach z przedmiotu "Edukacja dla bezpieczeństwa". Publikacja została przygotowana w poprzednim roku przez komandora rezerwy Artura Bilskiego, byłego oficera struktur NATO, a także Krzysztofa Kowalczyka.

– To bardzo dobra książka, zresztą w tej chwili nie ma innej, każda traktująca o bezpieczeństwie jest ważna – ocenia Piotr Goruk - Górski, koordynator klas mundurowych w warszawskim liceum im. W. Milewicza, który miał okazję poznać tę publikację.

Podręcznik trafił głównie do klas mundurowych w województwie zachodniopomorskim, do których uczęszcza ponad 2 tys. uczniów, znalazła się też w bibliotekach szkolnych. W województwie tym jest 78 klas mundurowych policyjnych i wojskowych.

- „Elementarz Obronności Pomorza Zachodniego" powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony szkół na tego rodzaju pomoc dydaktyczną związaną z edukacją obronną młodzieży, zwłaszcza że do tej pory tego rodzaju podręcznik nie był dostępny na terenie województwa – opisuje Radosław Soćko, z urzędu marszałkowskiego województwa zachodniopomorskiego.

- W książce znajdują się informacje dotyczące międzynarodowych uwarunkowań bezpieczeństwa Polski, sił zbrojnych na Pomorzu Zachodnim, elementów dowodzenia NATO oraz systemu realizacji zadań obronnych poprzez samorządy – dodaje Soćko.

„Zasadniczym celem książki jest przekazanie uporządkowanej wiedzy na temat współczesnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, systemu bezpieczeństwa RP, roli Sił Zbrojnych w tym systemie, znaczenia NATO i UE jako gwarantów bezpieczeństwa Polski, a także systemu bezpieczeństwa Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem zadań organów administracji publicznej" – piszą autorzy publikacji.

Koszt druku wyniósł 13 tys. zł.

Jak dodaje Radosław Soćko przygotowanie elementarza, mieści się w ramach szerokiego katalogu działań prowadzonych przez urząd marszałkowski na rzecz poprawy obronności i bezpieczeństwa na Pomorzu Zachodnim.

- Publikacja cieszyła się również zainteresowaniem wśród studentów, którzy zgłaszali się do urzędu marszałkowskiego. Na chwilę obecną wznowienie projektu nie jest planowane, jednak nie wyklucza się tego w przyszłości – dodaje Radosław Soćko.

Na razie nie wiadomo, czy z pomysł tworzenia podobnych publikacji na temat bezpieczeństwa podchwycą inne samorządy wojewódzkie.

Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony