Zmieniają dzielnice z pomocą mieszkańców

Dzięki dotacjom unijnym i budżetom samorządów przestrzeń miejska nabiera nowego blasku. Mieszkańcy też mają głos w kwestii rewitalizacji, bo otoczenie zmienia się dla nich.

Publikacja: 14.11.2016 23:01

Gdańska ul. Wajdeloty przeszła gruntowną rewitalizację.

Gdańska ul. Wajdeloty przeszła gruntowną rewitalizację.

Foto: 123 rf

Pomysły związane z modernizacją wspólnych przestrzeni realizowane są w pomorskich miastach od wielu lat. W Gdańsku w latach 2009-2015 zrealizowano cztery takie projekty w dzielnicach: Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz, Nowy Port i Letnica. – Dotyczyły zarówno działań inwestycyjnych, jak i tzw. miękkich, czyli skierowanych do sfery społecznej – tłumaczy Dariusz Wołodźko z gdańskiego ratusza. Łączna wartość wszystkich projektów to 104 mln zł, z czego dotacje unijne to ponad 64 mln zł.

Wśród najważniejszych problemów tego obszaru były: trudna sytuacja społeczno-ekonomiczna mieszkańców, zły stan infrastruktury podziemnej, przestrzeni publicznych, zabudowy mieszkaniowej oraz nawierzchni ulic.

Ulice, kluby, szkolenia

Na Dolnym Mieście przebudowano drogi i infrastrukturę podziemną, 17 budynków komunalnych i 14 należących do wspólnot mieszkaniowych. Stworzono lokale przeznaczone do prowadzenia Świetlicy Ucznia. Zaczęły działać: Klub Młodzieży, Poradnia dla Rodziców, czy Klub Seniora. Ruszyło w sumie 210 różnych projektów, w których wzięło udział prawie 10 tys. osób. Rewitalizacja Dolnego Miasta została doceniona przez Komisję Europejską, która przyznała za ten projekt nagrodę RegioStars 2016 w kategorii „CityStar - Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich".

Zmiany zaszły też na Dolnym Wrzeszczu. Tam rewitalizacji poddano teren o powierzchni 54,36 ha. Przebudowano m.in. ulice Wajdeloty oraz fragmenty ulic przyległych - Konrada Wallenroda, Grażyny i Aldony. Zmodernizowano 26 budynków mieszkalnych bezpośrednio przylegających do remontowanych pasów drogowych. Wyremontowano m.in. "Klub Młodego Wrzeszczaka", a mieszkańcy mogli skorzystać ze szkoleń językowych. Także te działania na Dolnym Wrzeszczu docenili eksperci. Miasto otrzymało pierwsze wyróżnienie w programie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2015 oraz wygrało konkurs Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

Z kolei na gdańskiej Letnicy za kwotę ponad 44 mln zł wyremontowano m.in. 29 budynków mieszkalnych położonych przy ul. Starowiejskiej i ul. Sielskiej, ciągi pieszo-jezdne, bibliotekę oraz czytelnię „Małego Domu Otwartego". Poza tym mieszkańcy mogli korzystać z warsztatów lingwistyczno- tanecznych, Klubu Aktywnych Kobiet, czy szkoleń językowych.

W Nowym Porcie dzięki rewitalizacji zmienił się budynek dawnej Łaźni przy ul. Strajku Dokerów 5. Przebudowano placu ks. Gustkowicza.

- Po wyczerpaniu środków europejskich w połowie 2015 roku działania społeczne są kontynuowane z budżetu Gdańska – tłumaczy Dariusz Wołodźko. Dodaje, że obecnie zespół Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska pracuje nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji, na podstawie którego urząd będzie ubiegać się o dofinansowanie projektów z funduszy europejskich w ramach RPO WP na lata 2014-2020 roku. Zdaniem samorządowców rewitalizacji w pierwszej kolejności potrzebuje Biskupia Górka ze Starym Chełmem, Orunia, Dolne Miasto z Placem Wałowym i Starym Przedmieściem oraz Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście. Program ma być uchwalony na początku 2017 roku.

Projekt za 100 mln zł

Rewitalizacja trwa też w Sopocie. W tym roku sześć wspólnot mieszkaniowych skorzystało z programu refundacji części kosztów remontów całkowitych. Z budżetu miasta poszło na ten cel ok. 350 tys. zł.

- W latach 1998 - 2015 w ramach programu rewitalizacji wyremontowano w sumie 388 budynków wspólnotowych za kwotę ok. 63 mln – wylicza Anna Dyksińska z sopockigo ratusza. Dodaje, że wnioski na rok na 2017 będą składane od 2 stycznia, więc na razie trudno powiedzieć, ile wspólnot będzie się ubiegało o refundację części kosztów remontu.

Innym z dużych projektów zmiany terenów miejskich była rewitalizacja dworca PKP i obszaru wokół niego wraz z przebudową układu komunikacyjnego oraz stworzenie funkcjonalnej przestrzeni miejskiej za ponad 100 mln zł.

Zbudowany został m.in. dwupoziomowy plac miejski połączony z ulicą Bohaterów Monte Cassino oraz dwa skwery. Inwestycja powstała na ponad 17 tys. mkw, zlokalizowanych w centrum Sopotu. W kompleksie znajduje się m.in. miejska mediateka, która udostępnia zarówno książki, jak również gry komputerowe, muzykę, audiobooki, e-booki i filmy.

W tegorocznej, szóstej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono 209 wniosków, a pozytywnie zweryfikowano 112. – Wiele z nich dotyczyło rekreacji – doposażenia istniejących placów zabaw, siłowni zewnętrznych, stworzenia miejsc do wypoczynku na skwerach między budynkami mieszkaniowymi, stworzenia miejsca do uprawiania mniej typowych sportów (np. pump-track) – mówi Anna Dyksińska. Dodaje, że wpłynęło też wiele projektów dotyczących zieleni.

– Mieszkańcy mieli np. pomysł, aby miasto stało się miastem kwitnących magnolii, które rosłyby zarówno w parkach jak i w prywatnych ogrodach – zauważa urzędniczka.

Poza tym Sopot otrzymał wsparcie z RPO na adaptację zabytkowego zespołu willowo - parkowego przy ul. Goyki oraz Parku Północnego na potrzeby ArtInkubatora i biblioteki publicznej. W ramach projektu planowana jest renowacja budynków przy ul. Goyki, zagospodarowanie założenia ogrodowo-parkowego wokół rezydencji, zabezpieczenie drzewostanu oraz poprawa infrastruktury technicznej Parku Północnego.

Inwestycja ma kosztować ponad 19 mln zł, z czego 9,3 mln to dotacje. Prace mają zakończyć się w 2018 roku.

Pomysły związane z modernizacją wspólnych przestrzeni realizowane są w pomorskich miastach od wielu lat. W Gdańsku w latach 2009-2015 zrealizowano cztery takie projekty w dzielnicach: Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz, Nowy Port i Letnica. – Dotyczyły zarówno działań inwestycyjnych, jak i tzw. miękkich, czyli skierowanych do sfery społecznej – tłumaczy Dariusz Wołodźko z gdańskiego ratusza. Łączna wartość wszystkich projektów to 104 mln zł, z czego dotacje unijne to ponad 64 mln zł.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony