Nowo oddana inwestycja Vastint Poland, Business Garden we Wrocławiu, szuka najemców

Na wrocławskim rynku przybyło właśnie 37 tysięcy mkw. biur Ale na tym nie koniec. Inwestor zapowiada budowę kolejnych 70 tys. mkw. Czy najemców nie zabraknie?

Publikacja: 24.11.2016 22:00

Foto: Rzeczpospolita/Marcin Biodrowski

Vastint Poland zakończył właśnie realizację pierwszego etapu projektu Business Garden. Kompleks powstaje w dzielnicy Fabryczna. Na pierwszą, gotową część, składają się trzy budynki biurowe oraz pawilon restauracyjny.

Będzie ich dziewięć

Business Garden rośnie między ulicami: Legnicką, Dąbrówki i Jaworskiej, w sąsiedztwie centrum handlowo-rozrywkowego Magnolia i stacji kolejowej Mikołajów. Deweloperem projektu jest spółka Vastint Poland, generalnym wykonawcą pierwszego etapu inwestycji była firma Budimex, natomiast projekt architektoniczny powstał w pracowni APA Wojciechowski.

- Z zaplanowanych dziewięciu budynków biurowo-usługowych oddaliśmy do użytku pierwsze trzy. Mają sześć kondygnacji i posadowione są na płycie wspólnego garażu podziemnego. Zostały zaprojektowane jako modułowe budynki w kształcie litery H. Przestrzeń między nimi zajmuje ogród, w którym powstały strefy relaksu, sportu i pracy z dostępem do Wi-Fi - opowiada o projeckei Ewa Łydkowska z Vastint Poland.

Marek Ulanecki, Leasing Manager w Vastint Poland, mówi, że dla najemców firma oddaje boisko do gry w badmintona i koszykówkę, boisko wypełnione piaskiem - do gry w siatkówkę plażową oraz tor do gry w bule.

Kompleks ma też oferować inne udogodnienia dla najemców. Na początek kantynę i pawilon restauracyjny. W najbliższych planach inwestor ma m.in. otwarcie przedszkola i placówki medycznej.

- Pierwsi najemcy wprowadzą się do kompleksu wiosną przyszłego roku. Patrząc na zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów, zarówno tych obecnych we Wrocławiu, jak i tych rozważających wejście na wrocławski rynek, decyzja o szybkim rozpoczęciu realizacji kolejnego etapu inwestycji na początku 2017 roku wydaje się uzasadniona. Planujemy realizację kolejnych trzech budynków biurowych, w tym najwyższego obiektu w kompleksie o wysokości 55 metrów - zapowiada Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Dlaczego Wrocław?

Piotr Pikiewicz, ekspert firmy doradczej CBRE, podkreśla, że wrocławski rynek biurowy to jeden z najbardziej rozwiniętych w Polsce - trzeci po Warszawie i Krakowie.

- Wrocław nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów i deweloperów. Dziś w fazie budowy znajduje się ponad 130 tys. mkw. biur. dzięki czemu w ciągu dwóch lat podaż nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczy 900. tys. mkw. - ocenia Piotr Pikiewicz. - Duża aktywność deweloperów jest odpowiedzią na niesłabnący popyt ze strony światowych korporacji lokujących swoje oddziały w Wrocławiu. Najlepszym przykładem są inwestycje takich podmiotów jak: Credit Suisse, BNY Mellon, Santander Consumer Bank czy Hewlett Packard.

Zdaniem agentów nieruchomości, pomimo powstającej dużej ilości inwestycji, najemcy cały czas zmagają się z niedoborem nowoczesnej powierzchni biurowej.

- Chociaż dla całego rynku we Wrocławiu poziom pustostanów wynosi 10,2 proc., to w projektach zrealizowanych w ciągu ostatnich czterech lat na najemców czeka zaledwie 4,5 proc. - podaje Piotr Pikiewicz.

Dodaje, że największym wyzwaniem dla najemców jest brak możliwość poszerzenia biura w ramach wynajmowanego budynku lub centrum biznesowego.

Z kolei Marcin Siewierski, starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield, podkreśla, że Wrocław to już globalnie rozpoznawalna lokalizacja dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i IT.

- Podstawowymi czynnikami stanowiącymi o sile gospodarczej miasta są dobry klimat inwestycyjny, jakość życia, lokalizacja oraz dobrze wykształceni mieszkańcy z dużą siłą nabywczą - podktreśla ekspert C&W.

Natomiast według Grzegorza Kmiecińskiego, dyrektora w dziale wynajmu powierzchni biurowych AXI IMMO, Wrocław jest atrakcyjnym miejscem dla firm eksportowych i startupów ze względu na strategiczne położenie - blisko granicy Niemiec i Czech.

- Taka lokalizacja jest ułatwieniem dla rozwoju biznesu i zdobycia partnerów wśród dużych, zagranicznych firm, chcących skorzystać z innowacyjnej wiedzy mniejszych podmiotów. Dla nich szczególne znaczenie ma także proinwestycyjna polityka władz lokalnych, które wspierają rozwój kreatywnych mikroprzedsiębiorstw - ocenia ekspert AXI IMMO.

- W czym Wrocław jest lepszy od Warszawy - czytaj w "Nieruchomościach": www. nieruchomosci.rp.pl

Vastint Poland zakończył właśnie realizację pierwszego etapu projektu Business Garden. Kompleks powstaje w dzielnicy Fabryczna. Na pierwszą, gotową część, składają się trzy budynki biurowe oraz pawilon restauracyjny.

Będzie ich dziewięć

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego