Atrakcje Wrocławia: Kolejkowo - największa w Polsce makieta kolejowa

800 m od wrocławskiego rynku mieści się Kolejkowo, w którym zobaczymy m.in. miniaturowy Wrocław i Dolny Śląsk.

Publikacja: 24.11.2016 22:00

Foto: materiały prasowe

Na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu jest największa w Polsce makieta kolejowa. Wystawa ta czynna jest od stycznia 2015 roku. We wrześniu 2016 roku otworzono także makietę w Gliwicach. Obie miniatury cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Wrocławskie Kolejkowo w ciągu niecałych dwóch lat od otwarcia odwiedziło 250 tys osób. - mówi Jakub Paczyński z Kolejkowa.

Kolejkowo to ogromna makieta przedstawiająca życie Dolnego Śląska i jego mieszkańców. Jej powierzchnia to 260 mkw . Są tu 162 budynki, m.in. miniatury autentycznych budowli z regionu, np. obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich czy Dworzec Świebodzki we Wrocławiu.

Po 430 metrach torowiska jeździ 15 pociągów, które ciągną łącznie 60 wagonów. Lokomotywy poruszają się ze średnią prędkością 1,5 km/h. Poza pociągami jest tu 108 samochodów i jeden tramwaj. Wszystkimi pojazdami steruje komputer.

Odwiedzając Kolejkowo można obserwować jak toczy się jego życie. Dzień trwa tu dziewięć min, a noc cztery min. Gdy zapada zmrok w budynkach i na ulicach zapalają się światła. Świat ten zmienia się także wraz z porami roku czy bieżącymi wydarzeniami, np. na święta państwowe wywieszane są flagi, a na rozgrywki sportowe rozstawiane są strefy kibica.

Miniaturowi mieszkańcy przedstawieni są w różnych sytuacjach życiowych, np. podczas pracy, odpoczynku, a nawet wyprawy górskiej. Łącznie jest tu 2300 figurek ludzi i zwierząt.

Warto wiedzieć, że odwiedzający nie są oddzieleni od makiety szybą, dzięki czemu mogą poczuć się częścią tego miniaturowego świata i dokładnie się mu przyjrzeć. Jednak trudno jest dostrzec wszystkie szczegóły podczas jednej wizyty w Kolejkowie.

- Odwiedzającym zadajemy zagadki, np. znalezienie dziewięciu kotów na makiecie. Bystrym obserwatorom zajmuje to ok. 30-40 min, mimo że koty są dobrze widoczne. – opowiada Jakub Paczyński i dodaje, że najczęściej zwiedzający spędzają tu ok. 1-1,5 godziny, ale zdarzają się też osoby spędzające cztery godziny.

Na pomysł stworzenia miniaturowego świata wpadła grupa pasjonatów modelarstwa. Zmotywowani uznaniem, jakim cieszyła się wystawa ich prac modelarskich w Karpaczu, postanowili stworzyć coś jedynego w swoim rodzaju – miniatury autentycznych budowli z Dolnego Śląska w rzadko spotykanej skali 1:25.

Zastosowanie takiej skali pozwala na przedstawienie licznych detali w odwzorowanych miejscach czy postaciach. Nad makietą pracuje obecnie 15 modelarzy. Proces tworzenia jest długotrwały, ponieważ wszystkie elementy wykonywane są ręcznie. Na stworzenie jednego nowego mieszkańca Kolejkowa potrzeba ok. sześciu godzin.

- Zaczynamy od wyrzeźbienia w wosku poszczególnych elementów ciała, przygotowania silikonowej formy i odlania ich z żywicy. Powstałe części sklejamy ze sobą oraz wykonujemy z glinki modelarskiej elementy odzieży, które następnie malujemy. – tłumaczy Jakub Paczyński.

Najnowszą atrakcją Kolejkowa jest rzeka o powierzchni lustra wody 50 mkw, po której pływa parowiec. Warto podkreślić, że to jedyna w Polsce miniatura statku pływająca po makiecie. Możemy ją oglądać w Gliwicach.

W planach są już kolejne rozbudowy makiety, np. wieś z charakterystycznymi domami przysłupowymi we Wrocławiu czy wieża radiowa i zamek w Gliwicach.

Kolejkowo jest czynne 365 dni w roku. We Wrocławiu od 10:00 do 18:00 a w Gliwicach od 10:00 do 20:00. Ceny biletów: normalny 19 zł, ulgowy 15 zł.

Na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu jest największa w Polsce makieta kolejowa. Wystawa ta czynna jest od stycznia 2015 roku. We wrześniu 2016 roku otworzono także makietę w Gliwicach. Obie miniatury cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Wrocławskie Kolejkowo w ciągu niecałych dwóch lat od otwarcia odwiedziło 250 tys osób. - mówi Jakub Paczyński z Kolejkowa.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży