Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać, a Opole skutecznie konkuruje o nowe przedsięwzięcia ze znacznie bardziej rozwiniętymi gospodarczo regionami, przyciągając wielkie koncerny i duże pieniądze.

Przykładem są inwestycje w branży motoryzacyjnej. Uruchomienie w Opolu dwa lata temu zakładów amerykańskiego koncernu Polaris, a w połowie tego roku fabryki Global Steering Systems czy też otwarcie we wrześniu fabryki Henniges Automotive w Prudniku oraz rozpoczęcie budów w Ujeździe zakładu IFA Powertrain i fabryki MM Systemy w Kętach Opolskich świadczy o tym, że region ma duży potencjał do rozwijania produkcji przemysłowej. Jeśli do tego dołożyć dynamiczny rozwój kolejnego sektora – branży nowoczesnych usług biznesowych – to okazuje się, że województwo opolskie, niegdyś niedoceniane, nabiera teraz coraz większego znaczenia na gospodarczej mapie Polski.

Tym bardziej że sektor usług dla biznesu to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina polskiej gospodarki. I choć od strony finansowych nakładów nie prezentuje się tak atrakcyjnie, jak kapitałochłonna motoryzacja, to jednak zapewnia dużą liczbę nowych miejsc pracy. Zarazem zapewnia dodatkowy dopływ pieniędzy do innych branż jak usługi szkoleniowe, transportowe, medyczne, kultura oraz sport i rekreacja (w ramach pakietów świadczeń pozapłacowych). Także do firm ochroniarskich i sprzątających oraz do firm zaopatrujących w artykuły wyposażenia biura. Ocenia się, że na każde 1000 pracowników centrów usług powstaje ponad 250 kolejnych miejsc pracy w ich bezpośrednim otoczeniu. Zwiększa się także strumień pieniędzy płynący z sektora do kas samorządów.

Rozwijający się w Opolu sektor nowoczesnych usług jest szczególnie atrakcyjny dla inwestorów z Niemiec – jedna trzecia mieszkańców miasta deklaruje znajomość języka niemieckiego. Ale dużym atutem jest także dostępność absolwentów szkół wyższych. Przy tym inwestorzy lokujący się w Opolu mogą liczyć na niższe koszty pracy w porównaniu np. do Krakowa, Warszawy czy Wrocławia.

Inwestycje w centra usług to także szansa dla mieszkańców dzięki powiększeniu lokalnego rynku pracy. Tym większa że branża dynamicznie się rozwija, świadczone przez nią usługi są coraz bardziej zaawansowane, a oferty pracy powinny być interesujące dla coraz szerszego grona kandydatów.