Wsparcie dla organizacji z sąsiedztwa

Średnio co czwarta złotówka z 1 proc. podatku mieszkańców warmińsko-mazurskiego trafia do organizacji pożytku publicznego z regionu.

Publikacja: 08.02.2017 21:30

Akcję wspierają władze miast, m.in. Olsztyna i Elbląga

Akcję wspierają władze miast, m.in. Olsztyna i Elbląga

Foto: shutterstock

Samorząd województwa i Rada Organizacji Pozarządowych regionu oraz administracja skarbowa z Olsztyna chcą, by tych pieniędzy zostawało jeszcze więcej. Stąd już siódma edycja kampanii „Wspieram region", która promuje przekazywanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP) z województwa.

Według Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie w 2015 r. zeznania podatkowe za rok 2014 złożyło w województwie 866 722 osób. Mniej niż połowa (400 625) skorzystała z prawa przekazania 1 proc. na OPP. Na ten cel trafiło 14,9 mln zł, z czego w regionie zostało 4 mln zł. Rok później było nieco lepiej: z 901 902 osób już 420 914 zdecydowało się przekazać 1 proc., by wesprzeć potrzebujących. W sumie przekazali oni 16 mln 305 tys. zł, z czego 4 mln 343 tys. zł zostało w regionie.

Najwięcej pieniędzy z 1 proc., tak z rozliczeń podatku za 2014, jak i 2015 r., trafiło do ogólnopolskiej Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą, która wspiera najbardziej potrzebujące dzieci i ich rodziny. Na drugim miejscu znalazła się olsztyńska fundacja Przyszłość dla Dzieci, założona przez wydawcę lokalnej gazety. Jej podopiecznymi także są chore dzieci. W ub.r. z 1 proc. otrzymała ona 840 tys. zł.

– Kupujemy dzieciom lekarstwa, opłacimy im leczenie albo rehabilitację. Kupujemy im sprzęt niezbędny do tego, aby mogły ćwiczyć i się rozwijać. Sfinansujemy to, co danemu dziecku jest najbardziej potrzebne – wylicza fundacja.

Podkreśla, że pod jej opieką są dzieci, które bez rehabilitacji nie miały szans na to, żeby chodzić, a teraz przychodzą do niej na własnych nogach, choć co prawda z mamą czy tatą pod rękę, ale to już duży postęp. – Kolejny etap jest taki, aby dziecko mogło tę maminą rękę puścić. Gdy będą pieniądze na ćwiczenia, to tak się stanie – tłumaczą przedstawiciele fundacji.

W pierwszej dziesiątce organizacji, którą wsparli podatkiem mieszkańcy regionu, znalazło się Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego czy też Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. Zarówno władze samorządowe (różnych szczebli), jak i administracja skarbowa uważają, że wpływy z 1 proc. dla miejscowych organizacji pomocowych mogą być jeszcze wyższe. Stąd kampania „Wspieram region".

– Jej celem jest zachęcanie mieszkańców do przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego z naszego regionu – tłumaczy Ewa Janowiak z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Ambasadorami kampanii są m.in. znani olsztynianie: tancerka Iwona Pavlović, mistrzowie fryzjerstwa Andrzej Matracki i Paweł Matracki, siatkarz, kapitan zespołu Indykpol AZS Olsztyn Paweł Woicki, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc czy Norbi i zespół Enej.

Także administracja skarbowa wspiera kampanię. – Nasza Izba wraz z podległymi urzędami skarbowymi od kilku lat współpracuje z samorządem województwa i uczestniczy w promowaniu akcji przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego z Warmii i Mazur – zapewnia Katarzyna Cwalina z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. Dodaje, że w urzędach skarbowych są np. listy uprawnionych OPP, a mieszkańcy mogą uzyskać pomoc pracowników skarbówki w tej kwestii.

Do zostawiania pieniędzy w regionie namawiają też władze miast. – Robimy to od lat i zachęcamy do przekazania tych środków na organizacje z Warmii i Mazur. Kampanię prowadzimy przez stronę internetową, newslettery czy ogłoszenia w prasie – wylicza Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego w Olsztynie.

Z kolei Elbląg wspiera akcję „Walczymy o milion dla Elbląga", organizowaną m.in. przez Centrum Organizacji Pozarządowych. Zachęca ona elblążan do pozostawienia 1 proc. w mieście. – Rusza kampania informacyjna, jak co roku przygotowywany jest też list prezydenta do mieszkańców – mówi Joanna Urbaniak, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Na Warmii i Mazurach pieniądze przekazać można jednej z ponad 300 OPP.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego