Majówka z dużymi atrakcjami

Dwie duże imprezy odbędą się w maju w Opolu. Najpierw XXVIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek, a dwa tygodnie później Dni Opola.

Publikacja: 24.04.2017 22:00

O Grand Prix walczy m.in. „Calineczka” Teatru Maska w Rzeszowie.

O Grand Prix walczy m.in. „Calineczka” Teatru Maska w Rzeszowie.

Foto: Rzeczpospolita, Sławomir Mielnik

Mieszkańcy stolicy regionu przygotowują się na liczne atrakcje. A to wszystko przy okazji 800-lecia miasta.

Festiwal Teatrów Lalek organizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki startuje już 6 maja. Jest jednym z najstarszych i najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce.

– Podstawowymi założeniami – poza przeglądem twórczości rodzimych teatrów lalkowych – są konfrontacja osiągnięć artystycznych twórców: reżyserów, scenografów, muzyków, aktorów oraz dramaturgów współczesnych, a także promocja aktualnych dokonań polskiego lalkarstwa poprzez wydawnictwa, zapraszanie na festiwal przedstawicieli mediów oraz obserwatorów zagranicznych – podają organizatorzy imprezy.

Podkreślają, że ważnym elementem festiwalu od początku była konsolidacja rodzimego środowiska lalkarskiego, stworzenie forum wymiany myśli, doświadczeń i poglądów. Festiwal składa się z części konkursowej i imprez towarzyszących.

W tym roku z 40 przedstawień zgłoszonych przez polskie zawodowe teatry lalek do konkursu wybrano dziesięć. O Grand Prix walczyć będą m.in. „Calineczka" Teatru Maska w Rzeszowie, „Czarodziejska góra" – koprodukcja Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Malabar Hotel, „Ćwiczenia stylistyczne" – koprodukcja Teatru Malabar Hotel i Teatru Studio w Warszawie, czy „Kolorowi ludzie" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

W ramach imprez towarzyszących odbędzie się m.in. sześć spektakli, warsztaty dla dzieci poświęcone spektaklom konkursowym, warsztaty plastyczno-scenograficzne dla rodzin, spotkania z dramatopisarzami czy wystawa prac studentów ASP we Wrocławiu. Na zakończenie zaplanowano koncert Mateusza Pospieszalskiego.

Prezentacje spektakli i wydarzenia towarzyszące będą się odbywały m.in. na trzech scenach OTLiA, w Teatrze Ekostudio, na scenie Młodzieżowego Domu Kultury, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, na Małym Rynku i placu przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Ale to nie koniec atrakcji, jakie czekają w maju na mieszkańców stolicy regionu.

Od 19 do 21 maja będą się odbywały Dni Opola. – To największe święto miasta zaraz po Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki. W roku jubileuszu 800-lecia Dni zostały przeniesione z kwietnia na maj, głównie ze względu na kapryśną pogodę i oczekiwania mieszkańców – tłumaczy Aleksandra Śmierzyńska z wydziału promocji opolskiego ratusza.

Wspólnie z Fundacją Zew Przestworzy po raz pierwszy zorganizowana zostanie Fiesta Balonowa z zawodami Opole Balloon Challenge. – Kilkadziesiąt ekip przez trzy dni będzie latać nad głowami mieszkańców w różnych efektownych konkurencjach – mówi Śmierzyńska. Dodaje, że organizatorzy planują m.in. wieczorny pokaz oświetlonych balonów nad Odrą, możliwość wzniesienia się w balonie na uwięzi, specjalną strefę balonową na pl. Jana Pawła II.

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zorganizuje koncert Wojtka Mazolewskiego z takimi gośćmi, jak John Porter, Kasia Nosowska, Natalia Przybysz, O.S.T.R. czy Wojciech Waglewski. Po raz pierwszy publicznie zostanie wykonany utwór skomponowany przez Mazolewskiego specjalnie dla Opola.

Organizatorzy zapowiadają, że 20 i 21 maja Rynek stanie się miasteczkiem dobrej energii. – To impreza plenerowa, podczas której uczestnicy zapoznają się z najnowszymi technologiami, takimi jak skaner, podczerwień czy hologram – wyjaśnia Aleksandra Śmierzyńska.

Wieczorem Ratusz zostanie ożywiony mappingiem wprawianym w ruch przez uczestników. Dzieci będą mogły wziąć udział w eksperymentach z prądem i poznać pracę energetyków. – A to wszystko ujęte będzie w grę terenową dla całych rodzin – mówi urzędniczka. Dodaje, że planowane są też koncerty, warsztaty dla rodzin i strefa zabaw dla dzieci.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego