Dzisiaj Geopark-Kielce oferuje liczne atrakcje. Ważnym miejscem jest Centrum Geoedukacji, zlokalizowane w obrębie rezerwatu geologicznego Wietrznia, ze ścieżkami geoturystycznymi.
– Komuś może się wydawać, że nieczynne wyrobiska to zwykłe dziury w ziemi. Tymczasem są one świadectwem historii geologicznej, tego co się działo na naszych terenach ponad 300 milionów lat temu – podkreśla Andrzej Płonka.
Dlatego Centrum w przystępny sposób edukuje, popularyzuje wiedzę geologiczną i pozwala ciekawie spędzić czas. – Goście mogą zwiedzać stałą ekspozycję poświęconą geologicznym dziejom regionu, odbyć seans w kapsule-kinie 5D czy zwiedzić wirtualną jaskinię – wylicza Michał Poros z Centrum Geoedukacji.Seans w kinie to niezapomniane przeżycie, film zabiera w podróż do wnętrza ziemi. Chyba że ktoś woli warsztaty, np. szlifowania kamienia.
Droga w jaskini
Wielką gratką dla odwiedzających Geopark jest podziemna trasa turystyczna na Kadzielni. Jej przygotowanie trwało około dziewięciu lat – długo, bo korzystano tylko ze środków miasta (jej koszt wyniósł kilka milionów złotych).
Na czym polega jej niezwykłość? – Połączone zostały trzy jaskinie: Odkrywców, Prochownia oraz Szczelina i tak powstała 120-metrowa ścieżka – tłumaczy Andrzej Płonka.
Obiekt zwiedza się z przewodnikiem, a grupy mogą być najwyżej dwie naraz, liczące do 12 osób. Te podziemne wyprawy to hit. – W ubiegłym roku skorzystało z nich 17 tys. osób – mówi Michał Poros.