Odpoczynek wśród miejskiej zieleni

Kolejne mazowieckie parki zostaną zrewitalizowane dzięki unijnym funduszom.

Publikacja: 30.05.2017 22:30

Pola Mokotowskiego powiększą się o teren dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania

Pola Mokotowskiego powiększą się o teren dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania

Foto: materiały prasowe

Warszawskie parki: Pole Mokotowskie, park Żeromskiego i Ogrody Kosmosu wkrótce wypięknieją. Wszystko za sprawą unijnych środków. Rewitalizacja czeka nie tylko parki stołeczne, ale również te z mniejszych miast.

Z unijnej kasy

Środki na ten cel pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niebawem fundusz ten ogłosi rozstrzygnięcie trzeciego naboru wniosków. – Obecnie finalizowana jest ich merytoryczna ocena. Jeżeli wszystkie wskazane na liście rankingowej projekty zostaną pozytywnie zweryfikowane, dofinansowanie otrzymają jeszcze dwa projekty z województwa mazowieckiego. – wyjaśnia Donata Bieniecka-Popardowska z NFOŚiGW. Chodzi o Grodzisk Mazowiecki i Łochów.

W ich wypadku dofinansowanie ze środków funduszu wyniesie 9,5 mln zł, a całkowita wartość inwestycji to 11 mln zł.

Ogródek seniora i nie tylko

Grodzisk Mazowiecki ma bardzo szerokie plany wykorzystania unijnych środków, jeżeli je otrzyma.

– Na osiedlu Kopernika w miejscu, w którym znajduje się stary zaniedbany plac zabaw, chcemy stworzyć ogród dla seniorów, których najwięcej mieszka na tym osiedlu – mówi Monika Kwiczak z Urzędu Miasta w Grodzisku Mazowieckim. Będzie dużo zieleni oraz donice, w których będą mogli uprawiać warzywa, ławeczki, na których będą mogli usiąść i porozmawiać– opowiada.

W Grodzisku mają również powstać dwa nowe parki: przy ul. Ordona i Bałtyckiej.

Dziś w tej części miasta brakuje miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby przyjść i odpocząć – tłumaczy Monika Kwiczak. – Park przy ul. Bałtyckiej będzie w samym sercu miasta, planujemy więc w nim duży plac zabaw dla dzieci i siłownię na świeżym powietrzu. Obok płynie rzeka, dlatego w nawiązaniu do niej powstanie potok składający się z niewielkich kamieni, po których będzie można chodzić.

Miejsce na śniadanie na trawie

Park przy ul. Ordona w Grodzisku Mazowieckim ma być miejscem pikników rodzinnych. Dlatego władze miasta planują tak go zaaranżować, by nie było problemów z rozkładaniem koca i wspólnym biesiadowaniem. Powstanie też ziemny amfiteatr. Na scenie będzie rosła trwa, a miejsca do siedzenia będą usypane z ziemi. – W kilku jeszcze innych rejonach miasta chcemy rewitalizować zieleń – dodaje Monika Kwiczak. – W sumie nasze plany obejmują aż 15 miejsc w Grodzisku Maz.

Więcej parków

Ambitne plany ma również Warszawa. W porównaniu z tymi z Grodziska Mazowieckiego są one na dużo bardziej zaawansowanym etapie.

Władze Warszawy podpisały niedawno umowę z NFOŚiGW, Odbyło się to w ramach wcześniejszego, drugiego naboru wniosków.

– W ciągu ostatnich kilku lat w Warszawie powstało 11 parków. Ten projekt pozwoli przygotować trzy nowe ekologiczne przedsięwzięcia – tłumaczy Bartosz Milczarczyk z Urzędu Miasta w Warszawie. Warszawskie parki: Pole Mokotowskie, park Żeromskiego i Ogrody Kosmosu mają razem prawie 75 ha terenu, po rewitalizacji powiększą się o ok. 6,7 ha nowych terenów zielonych.

W przypadku Pola Mokotowskiego park ma być powiększony o teren dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, której przeniesienia w inne miejsce już od dawna domagali się warszawscy społecznicy.

Na odzyskanych dla mieszkańców terenach mają zostać założone trawniki, nasadzone nowe rośliny, powstaną oczka wodne i place zabaw.

Rewitalizacja obejmie również park Żeromskiego na Żoliborzu oraz Ogrody Kosmosu u zbiegu ulic Plastycznej i Sympatycznej w dzielnicy Włochy. Różnica między tym parkami jest taka, że dwa od dawna już istnieją, a ten ostatni dopiero powstanie.

Kosmos we Włochach

Ogrody Kosmosu będą usytuowane w obrębie historycznego miasta ogrodu Włochy. Dziś ulica Kosmosu i jej okolice przypominają leśny dukt. Można też znaleźć pozostałości po ogrodach działkowych, które przez długie lata znajdowały się w tej okolicy.

Swoje pomysły co do wyglądu parku Kosmos i tego, co powinno się w nim znaleźć, mogli zgłaszać sami mieszkańcy Włoch. Następnie władze miasta zadecydowały o ostatecznym kształcie tego parku.

– To będzie park o naturalnym charakterze, zbliżony do dzikiego, ze ścieżkami spacerowymi, ogrodem wypoczynkowym, boiskiem rekreacyjnym – tłumaczy Bartosz Milczarczyk. – Odtworzona zostanie także aleja kasztanowa wzdłuż ul. Kosmosu – wyjaśnia.

Natomiast prace w parku Żeromskiego to przede wszystkim renowacja i wzmocnienie skarpy oraz remont fontanny. Będą także nowe nasadzenia roślin.

– We wszystkich warszawskich parkach przewiduje się m.in. montaż budek lęgowych dla ptaków i siedlisk dla owadów – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk. – Dofinansowanie wyniesie 16 mln zł, a całkowity koszt rewitalizacji sięgnie 23 mln zł. Prace mają się zakończyć w 2020 r.

To nie pierwszy raz

W ramach drugiego naboru w NFOSiGW dofinansowanie uzyskały trzy projekty z województwa mazowieckiego – oprócz Warszawy jeszcze Żyrardów i Szydłowo.

W sumie kwota dofinansowania wyniosła 31 mln zł, a wartość całkowita projektów to 41,5 mln zł. Natomiast w ramach pierwszego naboru NFOŚiGW przyznał dofinansowanie 10 projektom z województwa mazowieckiego. Wśród beneficjentów znalazły się: Warszawa, Grodzisk Mazowiecki, Ożarów Mazowiecki, Żuromin, Pruszków, Mińsk Mazowiecki, Piastów i Płock. Całkowita kwota dofinansowania tych projektów wyniosła 42 mln, natomiast łączna wartość przedsięwzięć to 66 mln zł.

Warszawskie parki: Pole Mokotowskie, park Żeromskiego i Ogrody Kosmosu wkrótce wypięknieją. Wszystko za sprawą unijnych środków. Rewitalizacja czeka nie tylko parki stołeczne, ale również te z mniejszych miast.

Z unijnej kasy

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży