Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Wielkopolski, we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego i pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego, zorganizowała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu.

– Piąta edycja konkursu jest wydarzeniem szczególnym. Wiąże się z XX-leciem obowiązywania Konstytucji RP. Zakres tematyczny tegorocznej edycji związany był z Konstytucją RP i ustawami samorządowymi: o samorządzie województwa, powiatu i gminy – informuje Jolanta Kucharzak, przewodnicząca zespołu ds. edukacji prawnej Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

W tym roku w konkursie wzięło udział 250 uczniów. Podczas pierwszego etapu uczestnicy wypełniali test i odpowiadali na jedno pytanie ze wskazanego zakresu. W finale 30 uczniów zmierzyło się w części pisemnej z kazusem, czyli przypadkiem z życia, który trzeba było rozwiązać w oparciu o zakres tematyczny konkursu. W części ustnej odpowiadali na pytania dotyczące postanowień Konstytucji RP, ustaw samorządowych i zagadnień opisanych w podręczniku „Przychodzi uczeń do prawnika..." autorstwa radców prawnych Natalii Radosh i Michała Łakomeckiego.

Pierwsze miejsce zajęła Inga Grela z II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, drugie przypadło ubiegłorocznemu zwycięzcy – Maciejowi Kowalczykowi z III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu, zaś trzecie – Mateuszowi Napartemu z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach.

Nagrody ufundowane przez marszałka województwa wielkopolskiego zostaną wręczone 8 czerwca, podczas uroczystej gali w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.