Nowy sznyt znanych placów

Dwa opolskie place będą zmodernizowane dzięki unijnemu wsparciu. Koszt ich rewitalizacji to 8,5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 4 mln zł.

Publikacja: 26.06.2017 22:30

Tak po rewitalizacji ma wyglądać pl. św. Sebastiana

Tak po rewitalizacji ma wyglądać pl. św. Sebastiana

Foto: UM Opole

Nowym blaskiem zabłysną pl. św. Sebastiana oraz pl. Jana Pawła II. – Oba już od dłuższego czasu wymagają poprawy stanu zagospodarowania oraz odnowy funkcjonalnej – tłumaczy potrzebę inwestycji Piotr Letachowicz z biura prasowego opolskiego ratusza.

Plac św. Sebastiana ma powierzchnię ok. 20 arów. Leży na północ od Rynku, tuż przy nim. – To plac mały, kameralny, położony bezpośrednio przy pięknym, zabytkowym kościele św. Sebastiana – opowiada urzędnik.

Z kolei plac Jana Pawła II jest pięciokrotnie większy, ma znakomitą lokalizację przy jednej z najdłuższych ulic w Opolu, a przede wszystkim wokół ważne, znaczące kulturowo instytucje, m.in. Teatr im. Jana Kochanowskiego.

– Ten plac ma też bogatą przeszłość i oprawę architektoniczną, którą tworzyli znakomici, znani w kraju architekci, m.in. Julian Duchowicz, Zygmunt Majerski – mówi Piotr Letachowicz.

Przyznaje, że obie przestrzenie wymagają już od dłuższego czasu poprawy stanu zagospodarowania oraz odnowy funkcjonalnej, dlatego miasto przygotowywało się do ich modernizacji od kilku lat.

Są pieniądze, będą zmiany

– Koncepcje zagospodarowania powstały w wyniku konkursów architektonicznych. Jednak ich realizacja była uwarunkowana możliwościami finansowymi – przyznaje pracownik opolskiego ratusza.

W końcu jest szansa na zmiany na obu placach, bo są środki na ten cel. Miejsca te znalazły się na ogłoszonej na początku czerwca liście projektów, które uzyskały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

– Opolu na inwestycję wartą 8,4 mln zł udało się pozyskać dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 4 mln zł – mówi Piotr Letachowicz.

Podczas rewitalizacji na terenie obu placów powstaną nowe przestrzenie przeznaczone na cele kulturalne i rekreacyjne. Poprawiona zostanie komunikacja w ich obrębie, zmianie ulegnie estetyka i otoczenie. Będą fontanny, siedziska, oświetlenie, nowe nasadzenia zieleni. – Realizacja projektu ma na celu również ekspozycję dziedzictwa kulturowego obiektów zlokalizowanych na placach i w ich bezpośrednim sąsiedztwie – dodaje urzędnik.

Rewitalizacja obu placów będzie realizowana w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi, jak Opolska Fundacja Filmową OFFFilm, Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont w Opolu, Stowarzyszenie Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora oraz Fundacja Dla Dziedzictwa.

– Udział tych partnerów w projekcie dotyczy działań informacyjno-promocyjnych i edukacyjnych związanych z realizowanym przedsięwzięciem – wyjaśnia urzędnik.

Rewitalizacja obu placów zacznie się w tym roku, a zakończy w przyszłym. Miasto chwali się, że dzięki inwestycji obie przestrzenie staną się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, a przede wszystkim stanowić będą potencjał do aktywizacji i integracji społecznej.

Miasto chce, by odnowione place ożyły. Dotyczy to zwłaszcza pl. Jana Pawła II, który jest dużą przestrzenią, gdzie mogą się odbywać miejskie imprezy. – Już w tym roku podczas Dni Opola była tam Fiesta Balonowa. Po rewitalizacji podobnych imprez będzie więcej – zapewnia Piotr Letachowicz.

Kolejka do rewitalizacji

W ostatnich latach w Opolu zrealizowano wiele inwestycji poprawiających stan zagospodarowania przestrzeni oraz poprawiających jakość życia mieszkańców. Część z nich wyróżnia się szczególnie. Wśród nich Mały Rynek. Przed rewitalizacją był tam parking, teraz to miejsce spotkań, zwłaszcza młodych ludzi.

– Powstało tam dużo małych knajpek, dosadziliśmy drzew i mieszkańcy oraz turyści chętnie się teraz tam spotykają – opowiada urzędnik.

W ubiegłym roku Mały Rynek został wyróżniony przez marszałka województwa jako najlepsza przestrzeń publiczna w regionie.

Urzędnicy chwalą się też zrewitalizowaną Miejską Biblioteką Publiczną.

– Po przebudowie stała się ona miejscem spotkań nie tylko związanych z czytelnictwem. Odbywają się w niej targi, konferencje, wystawy – wylicza Piotr Letachowicz.

Urzędnicy przyznają, że mimo tych działań w mieście wciąż są jeszcze obszary wymagające rewitalizacji. Jest wśród nich m.in. główny pasaż usługowo-handlowy, czyli ulica Krakowska.

– Przygotowujemy się do rewitalizacji tej niezwykle ważnej przestrzeni. Przebudowa obu placów oraz rewitalizacja ul. Krakowskiej to jednak niejedyne planowane inwestycje. Nową reprezentacyjną funkcję już wkrótce uzyska plac Mikołaja Kopernika położony w centralnej części miasta, w bliskim sąsiedztwie Uniwersytetu Opolskiego – zapowiada Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Urzędnicy dodają, że rewitalizacja ul. Krakowskiej, która obejmuje m.in. nowe zagospodarowanie przestrzeni wraz z budową parkingu podziemnego, ma jej nadać odpowiednią rangę w architekturze miasta. W tym roku ma być też rewitalizowany plac przy Zamku Głównym.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Nowym blaskiem zabłysną pl. św. Sebastiana oraz pl. Jana Pawła II. – Oba już od dłuższego czasu wymagają poprawy stanu zagospodarowania oraz odnowy funkcjonalnej – tłumaczy potrzebę inwestycji Piotr Letachowicz z biura prasowego opolskiego ratusza.

Plac św. Sebastiana ma powierzchnię ok. 20 arów. Leży na północ od Rynku, tuż przy nim. – To plac mały, kameralny, położony bezpośrednio przy pięknym, zabytkowym kościele św. Sebastiana – opowiada urzędnik.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą