„Bon na innowacje – wsparcie lubuskich przedsiębiorstw MŚP w zakresie badań, rozwoju i wdrożeń" współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego. Program ma objąć wsparciem 74 przedsiębiorstwa. Całkowita wartość projektu to 7,6 mln zł. Zgodnie z wytycznymi nowej perspektywy unijnej lubuskie chce się skupić na wzroście innowacyjności.

Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, która realizuje ten projekt, wybrała już tzw. brokerów innowacji, którzy mają pomóc przedsiębiorcom w znalezieniu ośrodków naukowych i instytucji, które zaproponują szczegółową ofertę firmom w innowacjach produktowych, procesowych, wdrożeniach czy patentowaniu wynalazków.

– Prowadziliśmy już podobny program, skorzystały z niego 34 firmy. Większość odniosła zdecydowany sukces, chętnych było więcej niż możliwości dotowania. Teraz spodziewamy się jeszcze lepszych wyników. Chcemy ogłosić dwa konkursy – mówi „Rzeczpospolitej" Jarosław Nieradka, dyrektor OPZL

Wartość wydatków w ramach projektu badawczo-rozwojowego dla przedsiębiorstwa będzie mogła sięgać 117 tys. zł, z kolei szeroko pojęte doradztwo w zakresie usprawnienia zarządzania, procedury ochrony praw własności przemysłowej, internacjonalizacji i przygotowania strategii rozwoju działań eksportowych może być wsparte kwotą 23 tys. zł.

Pracodawcy liczą, że „Bon na innowacje" będzie również asumptem do rozwoju kapitału społecznego w województwie i zbuduje realne pomosty między przedsiębiorcami a światem nauki.