Aktualizacja: 26.07.2017 23:00 Publikacja: 26.07.2017 23:00
Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego w ciągu ostatnich 10 lat zmodernizowano bądź wybudowano ok. 800 km dróg ułatwiających życie rolnikom.
Foto: Archiwum
Jak co roku wiejskie i miejsko-wiejskie gminy z kujawsko-pomorskiego mogły się starać o marszałkowskie dotacje na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. W tym roku sfinansowanych będzie 115 inwestycji. – Wnioski złożyło 117 gmin, lecz dwie zrezygnowały z realizacji zadań – mówi Jacek Piotrowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
Dofinansowanie pochodzi z opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji rolniczej. – Pieniądze te można przeznaczać m.in. na szeroko rozumiane działania na rzecz poprawy jakości gruntów rolnych, w tym na budowę dojazdów do pól i pastwisk. W tym roku pieniędzy do podziału było o blisko 1,3 mln zł mniej niż rok wcześniej, a wysokość dofinansowania zależała od przyjętego przez gminę rodzaju nawierzchni. Im technologia bardziej zaawansowana i droższa, tym wyższe było dofinansowanie. – Środki dzieliliśmy tak, by mogły z nich skorzystać wszystkie zainteresowane samorządy lokalne. W sferze wiejskich dróg wciąż mamy jeszcze jako region sporo do zrobienia – zauważa Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku kosztem 7,5 mln zł powstanie blisko 60 kilometrów takich tras. Zgodnie z umową granicznym terminem rozliczenia przez gminy tych inwestycji jest 30 października tego roku.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Europejscy producenci autobusów tracą lokalny rynek, odwołują się także do kapitałowej pomocy z Chin.
Nastolatka, która prawie dekadę temu nie zapłaciła za jazdę miejskim autobusem bez biletu, przez lata nie odbierała wezwań do zapłaty, bo urzędnicy wysyłali je na zły adres. O sprawie dowiedziała się, kiedy komornik zajął jej konto.
W poniedziałek, 2 grudnia, miało dojść do uspokojenia sytuacji w PLL LOT. I doszło. Chociaż nie takiego rozwiązania oczekiwano.
Wynik budżetu po październiku jest na relatywnie niskim poziomie, ale jego realizacja może przyspieszyć w ostatnich dwóch miesiącach tego roku - uważa minister finansów Andrzej Domański.
W ostatni weekend na dwóch głównych kubańskich lotniskach —w Hawanie i Varadero odwoływano rejsy. Powodem jest brak paliwa lotniczego — podały rosyjskie media. Loty mają być wstrzymane do 8 grudnia.
Na poniedziałek zapowiadany jest powrót Michała Fijoła na stanowisko prezesa PLL LOT. – Działamy, żeby w jak najkrótszym czasie przywrócić pełne możliwości zarządcze w LOT – mówi „Rzeczpospolitej” przedstawiciel resortu infrastruktury.
Przez najbliższy rok, począwszy od połowy grudnia, pomiędzy Zieloną Górą a Wrocławiem będą kursować pociągi Kolei Dolnośląskich zamiast składów Polregio.
Dnia 28 listopada br. odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie Spółki PLL LOT SA, które podjęło decyzję o odwołaniu dwóch członków zarządu oraz dwóch członków rady nadzorczej – poinformowały PLL LOT w komunikacie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas