Marszałkowie zjadą do Łodzi

Województwo łódzkie przejmuje w II półroczu 2017 r. przewodnictwo w konwentach marszałków województw.

Publikacja: 01.08.2017 23:00

Konwenty zaplanowano w kilku miastach regionu. Oprócz debat poświęconych sprawom bezpośrednio związanych z zadaniami i pracami urzędów marszałkowskich Łódzkie pokaże też własne osiągnięcia gospodarcze i doświadczenia w zagospodarowywaniu m.in. środków unijnych. Goście z całej Polski będą też mieli okazję poznać najpiękniejsze zakątki województwa.

– Przypomnę, że nasz region kolejny raz, po ośmiu latach, ma zaszczyt goszczenia marszałków, by w tym w pełni kompetentnym gronie móc kontynuować dyskusję nad najważniejszymi problemami poszczególnych regionów i całej Polski – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Dyskusję o tyle łatwiejszą, że organizowaną w centrum kraju, gdzie każdemu jest blisko.

Marszałek ma nadzieję, że poza doskonałym skomunikowaniem, inni marszałkowie docenią wszelkie inne walory regionu: turystyczne (m.in. podczas spotkania w Uniejowie), historyczne (podziwiając rewitalizowaną Łódź) czy osiągnięcia gospodarcze.

We wrześniu odbędzie się pierwszy z trzech konwentów zaplanowanych w Łódzkiem – w Uniejowie. Jest to młode, nowoczesne uzdrowisko, w którym główną rolę gra aktywna rekreacja opierająca się na walorach wody geotermalnej i bogactwie przyrodniczo-kulturowym. Tematem przewodnim konwentu będzie samorządność. Kolejne spotkanie ma się odbyć w Łodzi. Oprócz zwiedzania atrakcji turystycznych i gospodarczych tego miejsca władze miasta i województwa chcą przekonać marszałków do poparcia organizacji Międzynarodowej Wystawy Expo 2022 w Łodzi. Temat wystawy International Expo 2022 w Łodzi – „City Re:Invented" ma dotyczyć kompleksowej rewitalizacji obszarów miejskich. To zagadnienie idealnie pasuje do historii i doświadczeń miasta z ostatnich dekad. Łódź pisze niezwykłą opowieść o tym, jak skutecznie przezwyciężyć trwały kryzys społeczny i infrastrukturalny, a także dąży do tego, by zaprezentować swoje osiągnięcia całemu światu.

Jednak konwent głównie zajmował się będzie bieżącymi sprawami dotyczącymi samorządów. – Mam świadomość, że w obliczu zbliżających się wyborów samorządowych – poza prawnymi i finansowymi problemami, jakie na bieżąco przychodzi nam rozstrzygać – uwaga nasza skupiać się będzie na aktualnych zagadnieniach – zapowiada marszałek Stępień. – Ponieważ tempo życia politycznego i innowacji ustawodawczych jest wręcz oszałamiające, naszą ambicją będzie adekwatne reagowanie na proponowane zmiany.

Konwent Marszałków Województw RP działa od 1999 r. W jego skład wchodzą marszałkowie wszystkich województw, a jego posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie mu przewodniczy.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego