Tysiące mieszkań w portfelu

W regionie, obok lokalnych firm deweloperskich, są obecni ogólnopolscy gracze. Lokale sprzedają się dobrze.

Publikacja: 03.09.2017 23:00

Osiedle Kwiatowe – domy w zabudowie szeregowej w podpoznańskim Zalasewie.

Osiedle Kwiatowe – domy w zabudowie szeregowej w podpoznańskim Zalasewie.

Foto: materiał inwestora

Dobra koniunktura nie ominęła wielkopolskiego rynku mieszkaniowego.

– Najdrożej, ze względu na ceny działek, jest w centrum Poznania, gdzie powstają głównie kameralne inwestycje – mówi Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości. – Dlatego wielu poznaniaków decyduje się na dobrze skomunikowane ze śródmieściem obrzeża.

Rynek wystrzelił

W ofercie dominują mieszkania popularne, ale trafiają się i apartamenty z wyższej półki. – Tych ostatnich jest jednak w Poznaniu mniej niż w Krakowie, Trójmieście i we Wrocławiu, nie mówiąc już o stolicy – zauważa Marcin Uryga, ekspert Emmerson Realty. Od stycznia do czerwca, jak podaje GUS, najwięcej mieszkań – prawie 2,2 tys. – oddano w powiecie poznańskim. W powiecie wrzesińskim – 440, gnieźnieńskim – 316, a ostrowskim – 297. W samym Poznaniu rynek zasiliło ponad 1,7 tys. lokali.

Ceny mieszkań w stolicy Wielkopolski są stabilne. Od roku średnia za mkw. nowego lokalu wynosi ok. 6,5 tys. zł. – Ceny będą jednak stopniowo rosnąć, ponieważ systematycznie drożeją grunty, w górę idą także koszty budowy – wyjaśnia Horbaczewski. – Społeczeństwo się bogaci, rosną zarobki, gospodarka się rozwija. Polacy chcą mieszkać w coraz lepszych i większych mieszkaniach. Ceny lokali z lepszym adresem przekraczają 7 tys. zł za metr. Zdarza się, choć rzadko, że deweloperzy żądają nawet więcej.

Horbaczewski zauważa, że w ostatnich latach miasto inwestowało w infrastrukturę, tworzyło nowe miejsca pracy i przyciągało międzynarodowy kapitał. Dotyczy to także gmin podpoznańskich, do których napłynęło sporo nowych mieszkańców, napędzając popyt na nieruchomości.

W podpoznańskim Zalasewie mieszkania buduje m.in. Agrobex. Ceny mieszkań na osiedlu Radosna III zaczynają się od 4,4 tys. zł za mkw. Deweloper inwestuje także w Pobiedziskach. Na metr lokalu w inwestycji Nowe Pobiedziska wystarczy 4,2 tys. zł. W Szamotułach Agrobex oferuje mieszkania na osiedlu Słonecznym. Ceny mkw. lokali zaczynają się od niespełna 3,7 tys. zł.

Zalasewo przyciągnęło też firmę Planetbud Development, która w tej podpoznańskiej miejscowości buduje osiedla domów, m.in. Kwiatowe czy Aleję Wiśniową.

Jak mówi Weronika Potarzycka z biura sprzedaży Planetbudu, Zalasewo jest wśród deweloperów bardzo popularne. – Wciąż pojawiają się tu nowe inwestycje – opowiada. – Dziś powstaje tu kilkanaście osiedli. Buduje się zarówno budynki wielorodzinne, szeregowce, jak i domy wolnostojące i bliźniaki. Zaletą Zalasewa jest dobra infrastruktura oraz szybki dojazd do Poznania. Niedawno powstały tu szkoła podstawowa, przedszkole, drogi rowerowe. Przyciągają również tereny zielone.

Sławomir Horbaczewski zwraca z kolei uwagę na Wrześnię. – Miasto pozyskało dużego inwestora – Volkswagena. Po otwarciu rozbudowywanej fabryki samochodów rynek mieszkań wystrzelił. Stawki najmu osiągają niespotykane w tak małych miastach poziomy, a deweloperzy budują na potęgę i sprzedają na pniu – opowiada Horbaczewski. – To bardzo niebezpieczne, bo w przypadku ograniczenia produkcji czy przeniesienia jej części w inne miejsce miasto zostałoby, jak np. Detroit, z ogromną liczbą pustostanów, a ludzie – pracownicy fabryki i firm kooperujących, mieliby ogromny kłopot ze spłatą zaciągniętych kredytów – zauważa.

Zaraz jednak uspokaja. – Skoro władzom Wrześni udaje się utrzymywać tak dużego inwestora, jest bardzo prawdopodobne, że mogą przyciągnąć kolejnych – ocenia.

Oferty nowych mieszkań we Wrześni znajdziemy m.in. w portalu RynekPierwotny.pl. Za metr lokalu w tej miejscowości deweloperzy żądają od 3,1 do 4,4 tys. zł. Na wynajem dwóch pokoi trzeba mieć 1,5–1,6 tys. zł, trzech – 1,9 tys. zł.

Dobry rok

– Cały czas szukamy terenów inwestycyjnych, zarówno w Poznaniu, jak i powiecie – mówi Krzysztof Kruszona, prezes spółki Agrobex. I dodaje: – To bardzo dobry rok dla branży. Mieszkań jest bardzo dużo, praktycznie we wszystkich przedziałach cenowych. Dywersyfikacja oferty chroni nas przed wahaniami na rynku, ale też wynika z etapu rozwoju naszej spółki. Budujemy nie tylko w Poznaniu, ale i w mniejszych miastach, gdzie są tańsze grunty.

W stolicy Wielkopolski Agrobex oferuje mieszkania na wieloetapowym osiedlu Wilczak, gdzie ceny mkw. lokali zaczynają się od niespełna 6 tys. zł.

W stolicy Wielkopolski od lat działa Budimex Nieruchomości. W inwestycji Na Smolnej, blisko Warty, najtańszy metr mieszkania został wyceniony na 5,5 tys. zł. Drożej – od 6,1 tys. zł za mkw – jest na Gąsiorowskich 4. – To doskonały adres dla osób ceniących miejski styl. Blisko stąd do miejskich parków, a dojście do ścisłego centrum zajmie nie więcej niż kwadrans. Tuż obok rozciąga się teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, jest także dworzec PKP oraz centrum handlowe – opowiada Robert Łopiński, dyrektor biura regionalnego Budimeksu Nieruchomości. Firma kończy budowę innego osiedla – Przy Rolnej. W sprzedaży zostały dwa ostatnie lokale.

Gruntów w Wielkopolsce szuka także Grupa Murapol. – Poznań to ważny punkt na naszej mapie. Przygotowujemy dwie inwestycje – przy ul. Karpia i ul. Wagrowskiej – mówi Michał Sapota, prezes Murapolu. Dwa inne projekty są już realizowane.

W ofercie jest 315 mieszkań na osiedlach Murapol Nowe Winogrady III przy ul. Hawelańskiej (5,8–6,3 tys. zł za mkw.) i Murapol Poznańskie Ogrody przy ul. Kajki (6,2–6, 9 tys. zł za mkw.). – W ciągu siedmiu lat naszej obecności na poznańskim rynku wprowadziliśmy do sprzedaży prawie tysiąc lokali. Kolejne 900 zaoferujemy na przygotowywanych osiedlach – zapowiada Michał Sapota.

Dobra koniunktura nie ominęła wielkopolskiego rynku mieszkaniowego.

– Najdrożej, ze względu na ceny działek, jest w centrum Poznania, gdzie powstają głównie kameralne inwestycje – mówi Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości. – Dlatego wielu poznaniaków decyduje się na dobrze skomunikowane ze śródmieściem obrzeża.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?