Mixer miesza w regionie

Ulica Piotrkowska w Łodzi zapełniła się w pierwszą sobotę września straganami, na których prezentowali się goście z całego regionu. Organizatorzy mają nadzieję, że takie wydarzenia zachęcą do zwiedzania łódzkiego.

Publikacja: 05.09.2017 21:00

Kolejne edycje Mixera przekonują, że region ma wiele do zaoferowania

Kolejne edycje Mixera przekonują, że region ma wiele do zaoferowania

Foto: materiały prasowe

Były stroje ludowe, potrawy regionalne, wypieki. Przedstawiciele gmin, powiatów i regionów partnerskich województwa łódzkiego zapraszali do swoich gospodarstw agroturystycznych.

Wszyscy ruszają do miasta

Mixer wojewódzki to coroczna impreza, w której na Piotrkowską zjeżdża się cały region. W tym roku odbyła się już po raz 14. Gminy, organizacje turystyczne i prowadzący ośrodki agroturystyczne zapraszają w różne części województwa łódzkiego, żeby właśnie u nich spędzić weekend czy kilka dni urlopu. To też możliwość reklamowania walorów turystycznych poszczególnych części regionu, zabytków i miejsc wypoczynku.

Na głównej ulicy miasta prezentowały się także koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania, zespoły ludowe i regionalne grupy artystyczne, różnego rodzaju stowarzyszenia działające przy samorządach a także regiony partnerskie. Na stoiskach można było obejrzeć i kupić prace lokalnych artystów – wycinanki, rzeźby, hafty czy ceramikę.

Celem Mixera jest bowiem pokazanie, jak rozwija się region, z czego słynie, a jednocześnie wzmacnianie tożsamości mieszkańców województwa. Dlatego właśnie podczas imprezy mocno promuje się rękodzieło, a także kuchnia regionalna.

– Oferty poszczególnych gmin, powiatów czy ośrodków agroturystycznych były w tym roku bardzo ciekawe. Jak zwykle pojawiają się nowe, atrakcyjne propozycje spędzania wolnego czasu oraz pomysły na aktywny wypoczynek. Zadziwia wręcz inwencja w tym temacie. To samo dotyczy produkcji potraw regionalnych. Łódzkie jest znakomitym miejscem na spędzanie czasu. Potwierdzają to zresztą statystyki, według których z roku na rok odwiedza nas coraz więcej turystów – mówi marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Niepełnosprawni zapraszają

150 wystawców na ulicy Piotrkowskiej zadbało o dobrą atmosferę, która przyciągała gości do odwiedzania głównej ulicy Łodzi. Było dużo śpiewu, przysmaków regionalnych, a wieczorem koncerty, które porwały wszystkich obecnych.

Mixerowi towarzyszyły Targi Ekonomii Społecznej, które otworzył marszałek Witold Stępień, którego główna debata był. Ich główną debatę poświęcono udziałowi osób niepełnosprawnych w rynku pracy. Biorący udział w targach również wystawili na Piotrkowskiej stragany z rękodziełem podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych innych instytucji pomagającym niepełnosprawnym.

Ambasadorzy własnej okolicy

Zdaniem ekspertów takie imprezy to świetna okazja do promocji. – To mieszkańcy i turyści są ambasadorami Łodzi i regionu w kraju. Polacy przyjeżdżają do nas, bo usłyszeli od znajomych czy rodziny o różnych atrakcjach w mieście czy w regionie, a turyści z zagranicy informacji szukają przede wszystkim w internecie, dlatego tak ważny jest system rekomendacji – przekonuje Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.kowalska@rp.pl

Były stroje ludowe, potrawy regionalne, wypieki. Przedstawiciele gmin, powiatów i regionów partnerskich województwa łódzkiego zapraszali do swoich gospodarstw agroturystycznych.

Wszyscy ruszają do miasta

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony