W stolicy regionu trwa piąta edycja Budżetu Obywatelskiego – białostoczanie decydują, na co pójdzie 10 mln zł z samorządowej kasy. Z ponad stu zgłoszonych projektów specjalny zespół wybrał 44 pomysły: 17 ogólnomiejskich oraz 27 osiedlowych. Mieszkańcy stolicy regionu będą mogli udzielić im swojego poparcia między 4 a 18 października.

Wśród „projektów centralnych" jest m.in. budowa nowego oświetlenia w parku Planty i rozbudowa siłowni plenerowych, zbudowanie pięciu miniparków do ćwiczeń Street Workout, rewitalizacja stawu, potańcówki czy koncerty nad rzeką Białą. Z kolei wśród projektów osiedlowych najwięcej, bo cztery dotyczą osiedla Wygoda, po dwa zakwalifikowano do głosowania na takich osiedlach, jak Centrum, Wysoki Stoczek, Nowe Miasto i Bema. Co proponują ich mieszkańcy? Pomysły są różne: przystosowanie nieczynnych boisk dla dzieci, budowa buldodromu do gry w bule, montaż kamer monitoringu na placu zabaw i parkingu, parkingi dla rowerów czy organizacja festynów rodzinnych.

Urząd miasta mocno promuje Budżet Obywatelski i wybrane w tegorocznej edycji projekty. 10 września na Plantach odbył się specjalny festyn z tej okazji, podczas którego przygotowano liczne atrakcje sportowe – pokaz judo, tenisa stołowego, gry w bule oraz pokazy strzelania. W trakcie imprezy można było spotkać zawodników drużyny futbolu amerykańskiego Lowlanders Białystok, a także zrobić sobie zdjęcie w fotobudce. Wystąpił też białostocki artysta Maciej „Dziemian" Dziemiańczuk, zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Mieszkańcy mogli też na specjalnych stoiskach dostać informacje o budżecie partycypacyjnym, dowiedzieć się też, czemu on służy. W mieście trwają też specjalne spotkania promocyjne. Poprzednie odbyło się 16 września w trakcie imprezy Top Auto Białystok Biega, a następne zaplanowano na weekend 23–24 września. Cztery spotkania zostaną zorganizowane w centrum handlowym Auchan przy ul. Hetmańskiej 16 o godz. 10, 11, 12 i 13. – A na ostatnie zapraszamy w niedzielę 24 września o godz. 13 w trakcie festynu przy parafii św. Ojca Pio – mówi Kamila Busławska z urzędu miasta.

Głosowanie na wybrane projekty rozpocznie się 4 października. – Mieszkańcy będą mogli zrobić to w wyznaczonych punktach lub przez internet – tłumaczy Urszula Dmochowska z białostockiego ratusza.

– Zachęcam do obywatelskiej aktywności, do głosowania na projekty, które są najbardziej potrzebne naszemu społeczeństwu – apeluje Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku. Zakończenie głosowania ma nastąpić 18 października. Projekty zakwalifikowane do realizacji miasto ogłosi do 31 października. Przez cztery poprzednie edycje BO mieszkańcy stolicy Podlasia zdecydowali o inwestycjach wartych w sumie 52 mln zł.