Panele na dachach, ciepło w szkole

Świętokrzyskie samorządy sięgają po dotacje unijne na termomodernizację budynków użyteczności publicznej.

Publikacja: 24.09.2017 23:00

Dzięki szerokiej akcji ocieplania budynków spadną rachunki za ich ogrzewanie.

Dzięki szerokiej akcji ocieplania budynków spadną rachunki za ich ogrzewanie.

Foto: Fotolia

Urząd marszałkowski ogłosił kolejny konkurs na wsparcie, dzięki któremu będzie można poprawić efektywność energetyczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Ocieplone, ładne ściany

Gmina Krasocin przeznaczy na modernizację 2,1 mln zł, z czego prawie 1,8 mln zł będzie pochodziło z unijnego wsparcia na poprawę efektywności energetycznej czterech budynków. Chodzi o Szkołę Podstawową w Cieślach, Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz budynek administracyjny po byłej poczcie, gdzie obecnie mieści się m.in. klub seniora.

– Zakres obejmuje tzw. głęboką termomodernizację, czyli ocieplenie ścian zewnętrznych i ścian w gruncie, modernizację CO, modernizację stolarki okiennej. Zamontowane zostaną indywidualne liczniki ciepła i liczniki ciepłej wody użytkowej – wylicza Bartłomiej Robak z Urzędu Gminy w Krasocinie.

Zapowiada, że w tym roku będą przygotowane projekty wykonawcze, a później zostanie ogłoszony przetarg i wykonane prace, które powinny zakończyć się do września 2018 roku.– Będziemy mieli korzyści zarówno ekologiczne, energetyczne, jak i finansowe. Dzięki inwestycji zmniejszy się emisja gazów do atmosfery, zmniejszy się zużycie energii cieplnej, wypełnimy zapisy Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Krasocin – wylicza Bartłomiej Robak.

Podkreśla, że gmina osiągnie też wymierne oszczędności finansowe na zaopatrzeniu obiektów komunalnych w ciepło, a poza tym poprawi się estetyka budynków.

W gminie Kluczewsko kompleksową termomodernizację przejdą trzy budynki: Zespołu Przedszkolno-Szkolnego z oddziałami gimnazjalnymi w Kluczewsku, Zespołu Przedszkolno-Szkolnego z oddziałami gimnazjalnymi w Dobromierzu oraz Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Komornikach.

W czasie prac będą ocieplane ich stropodachy, ściany zewnętrzne, piwnic przy gruncie. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, instalacja ciepłej wody użytkowej oraz grzewcza.

– Wymienione też zostaną oprawy oświetleniowe na LED – wylicza Rafał Pałka, wójt gminy Kluczewsko.

Poza tym mają być montowane moduły paneli fotowoltaicznych. Koszt całkowity projektu to prawie 5,2 mln zł. Gmina planuje zakończyć prace do końca września 2018 roku. – Termin rozpoczęcia modernizacji zależy od przetargu, który chcemy ogłosić w najbliższym czasie po podpisaniu umowy – zapowiada wójt Palka.

I dodaje, że dzięki podjętym w ramach projektu działaniom zmniejszy się emisja substancji szkodliwych. – Zakładamy, iż w wyniku termomodernizacji zmniejszy się emisja dwutlenku węgla oraz pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 – wylicza wójt.

Podkreśla, że poprawi się też stan środowiska naturalnego – a tym samym zmniejszenie zachorowalności na choroby związane z zanieczyszczeniem środowiska. – Inwestycja ma na celu również poprawę stanu środowiska, co wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkańców – dodaje Rafał Pałka.

Ma też nadzieję, że inwestycja wpłynie na poprawę wizerunku gminy Kluczewsko oraz całego powiatu, co w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia liczby mieszkańców oraz wzrostu rozwoju społeczno-gospodarczego, a także poprawę estetyki przestrzeni publicznej.

Nowe okna, nowe drzwi

W Sędziszowie termomodernizacji ma zostać poddany budynek urzędu miasta.

– Zakres prac wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego – mówi Katarzyna Pacholec z miejscowego ratusza.

Plany obejmują wymianę instalacji centralnego ogrzewania, kompleksową modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej, docieplenie ścian czy wykonanie ocieplonego dachu, a także docieplenie podłogi, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż instalacji fotowoltaicznych czy zamontowanie instalacji wraz z centralą wentylacyjną oraz montaż odzysku ciepła.

Gmina Gnojno chce poprawić efektywność energetyczną czterech budynków: OSP w Balicach, ośrodków zdrowia w Gnojnie, w Raczycach i w Balicach.

– Zaplanowano tam m.in. wymianę części stolarki okiennej i drzwiowej, roboty izolacyjne wraz z wymianą pokrycia stropodachów, wykonanie izolacji przegród zewnętrznych czy modernizację systemów centralnego ogrzewania – wylicza Sebastian Kiciński z urzędu gminy.

Termomodernizowane będą budynki szkół podstawowych w Działoszycach i Stępociacach. Jakie prace zaplanowano?

– Docieplenie ścian i stropu, wymianę starych okien oraz drzwi zewnętrznych, modernizację systemu przygotowania c.w.u., wymianę źródła ciepła na nowoczesne kotłownie opalane biomasą wraz z instalacją c.o., wymianę oświetlenia wewnętrznego na nowoczesne typu LED – wylicza Krystyna Ciszek, sekretarz Urzędu Miasta Działoszyce.

Prace mają zacząć się w kwietniu, a zakończyć w sierpniu przyszłego roku. Szacunkowa całkowita wartość projektu wynosi 3,8 mln zł, z czego dotacje unijne wyniosą 3,1 mln zł.

Krystyna Ciszek mówi, że dzięki termomodernizacji poprawi się efektywność energetyczna szkół o co najmniej 70 proc. Energia cieplna będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Urząd zaoszczędzi też energię elektryczną i cieplną.

Kolejny konkurs w toku

Zainteresowane samorządy i instytucje publiczne mogą ubiegać się o kolejne wsparcie na dofinansowanie na termomodernizację. Trwa konkurs na dotacje na poprawę efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym.

Do podziału jest ponad 58 mln zł, z czego 17,2 mln zł dla miast z obszaru funkcjonalnego tracących funkcje społeczno-gospodarcze, obejmującego Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienną.

Urząd marszałkowski ogłosił kolejny konkurs na wsparcie, dzięki któremu będzie można poprawić efektywność energetyczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Ocieplone, ładne ściany

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?