Wielkie ocieplanie urzędów

Niemal 60 świętokrzyskich samorządów dostanie w sumie ponad 150 mln zł unijnego wsparcia na termomodernizację budynków użyteczności publicznej.

Publikacja: 24.09.2017 23:00

Z pieniędzy na termomodernizację budynków w regionie skorzysta m.in. Ostrowiec Świętokrzyski.

Z pieniędzy na termomodernizację budynków w regionie skorzysta m.in. Ostrowiec Świętokrzyski.

Foto: Rzeczpospolita, Jakub Hałun

Dzięki tym środkom modernizację energetyczną przejdą przede wszystkim budynki urzędów miast i gmin, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, szpitale czy szkoły.

Na ogłoszony przez świętokrzyski Urząd Marszałkowski konkurs w ramach programu „Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym" wpłynęły 83 wnioski. Samorządy i instytucje mogły się starać o wsparcie na ocieplenie obiektów, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne, przebudowę systemów grzewczych wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła lub podłączeniem do sieci ciepłowniczej, systemów wentylacji i klimatyzacji oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także montaż instalacji OZE w modernizowanych budynkach czy instalację systemów chłodzących, w tym również z OZE.

Poza tym dotacje były przeznaczone na wymianę czy izolację pokrycia dachowego, montaż urządzeń energooszczędnych najnowszej generacji, instalację systemów inteligentnego zarządzania energią.

– Kwota na dofinansowanie w konkursie wynosiła 68,4 mln zł, ale ze względu na duże zainteresowanie oraz chęć wsparcia jak największej liczby wnioskodawców zwiększono środki do zakontraktowania i wsparcie zostanie udzielone 53 projektom na kwotę 127,6 mln zł – informuje Monika Michalska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

W innym, podobnym konkursie, ale przeznaczonym dla miast Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski i Skarżysko-Kamienna, przyznano 24,1 mln dofinansowania na podobny cel.

– W sumie w ramach tych postępowań wsparcie zostanie udzielone łącznie 58 projektom na kwotę 151,8 mln zł – wylicza Monika Michalska.

Jedna z wyższych dotacji trafi do gminy Łoniów w powiecie sandomierskim. Za blisko 6 mln zł zostanie tam przeprowadzona termomodernizacja dziesięciu obiektów użyteczności publicznej – szkół, ośrodków zdrowia, budynku OSP w Gieraszowicach, Gminnego Ośrodka Kultury w Chodkowie Starym oraz Urzędu Gminy w Łoniowie.

Prace będą polegały m.in. na dociepleniu ścian, wymianie stolarki drzwiowej i źródła ciepła.

– Gdybyśmy te zadania realizowali tylko ze środków własnych, to trwałoby to znacznie dłużej i byłoby nam trudniej, a dzięki dotacji możemy przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynków i dostosować je do wymogów związanych z elektrooszczędnością – mówi Andrzej Swajda, sekretarz gminy Łoniów.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego