Rozbudowują nekropolie, bo brakuje miejsc

Niemal 1,2 tys. grobów i 420 miejsc na urny w kolumbarium przybyło na rozbudowanym cmentarzu na osiedlu Bugaj w Starachowicach.

Publikacja: 29.10.2017 21:30

Inwestycja na cmentarzu na os. Bugaj kosztowała 2,87 mln zł

Inwestycja na cmentarzu na os. Bugaj kosztowała 2,87 mln zł

Foto: UM Starachowice

Miasto chce dalej rozbudowywać cmentarze. Podobnie jak Kielce swoją największą nekropolię Cedzyna, która była rozbudowywana w ub. roku.

W Starachowicach są trzy cmentarze komunalne: przy ulicach Polnej, Zgodnej i Radomskiej – łącznie ok. 8,5 tys. miejsc pochówkowych. Jednak okazuje się, że za mało. Miasto zdecydowało się więc rozbudować cmentarz na osiedlu Bugaj.

– Realizacja tej inwestycji była konieczna ze względu na kończące się miejsca pochówkowe na cmentarzu komunalnym. Pozostało jeszcze około stu miejsc – tłumaczy Iwona Ogrodowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się w 2016 r. Były to prace związane z opracowaniem dokumentów i uzyskaniem zezwoleń. Na rozbudowę nekropoli miasto wydzierżawiło od Lasów Państwowych działkę o powierzchni 2,8 hektara. W ramach I etapu prace prowadzono na jej połowie. Zaczęły się od wycięcia drzew, co zrobiły Lasy Państwowe. Później usunięto karpiny i przygotowano teren pod inwestycję.

– Przygotowano najpierw kwartały grzebalne pod zagospodarowanie miejscami pochówkowymi na nowym terenie, przyległym do istniejącego cmentarza przy ul. Radomskiej, od strony południowej – mówi Iwona Ogrodowska. Później przeprowadzono roboty drogowe, które polegały na wykonaniu ciągów komunikacyjnych. Wykonane zostało też odwodnienie oraz wodociąg do celów użytkowych cmentarza. Teren został oświetlony i ogrodzony. Pojawiły się elementy małej architektury, jak ławki i kosze.

Wybudowano też kolumbarium, w którym jest 420 miejsc na urny, oraz wydzielono miejsce pochówku dzieci nienarodzonych. W I etapie robót powstało sześć sektorów, 1178 grobów. Wykonawcą prac był Zakład Usług Wodnych i Komunalnych Łukasza Misztala ze Starachowic.

– Mamy dzieję, że społeczność miasta będzie zadowolona z wykonanej inwestycji. Cieszę się, że mogliśmy uczestniczyć w tych pracach. Nowością była budowa kolumbarium. Mam nadzieję, że dalsza rozbudowa będzie szła w tym kierunku – mówi Łukasz Misztal.

A Adam Węgrzecki, wykonawca inwestycji, dodał, że będzie to godne miejsce pochówku. – Myślę że osoby, które będą tu odwiedzać groby swoich bliskich, będą mieć miejsce, aby posiedzieć, powspominać – mówi.

Jak podaje Iwona Ogrodowska, koszt prac budowlanych zrealizowanych w tym roku to 1,75 mln zł, a koszt całości inwestycji to 2,87 mln zł.

Starachowice chcą dalej rozbudowywać cmentarz na osiedlu Bugaj. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

– Dokładnie nie został określony termin, kiedy miasto przystąpi do realizacji II etapu rozbudowy cmentarza komunalnego – mówi Iwona Ogrodowska.

Dodaje, że od nowego roku zarządzaniem cmentarzami komunalnymi zajmować się będzie jednostka należąca do miasta – Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka".

O rozbudowie swojego cmentarza myślą też władze Kielc. W mieście są trzy nekropolie: cmentarz komunalny Cedzyna przy ulicy Cmentarnej, o powierzchni 22,83 hektara, cmentarz komunalny przy ulicy Ściegiennego o powierzchni 0,61 hektara oraz cmentarz komunalny przy ul. Kwasa o powierzchni 1,08 hektara. Największa kielecka nekropolia – Cedzyna – została w ubiegłym roku powiększona o blisko 4 ha.

– Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje możliwość dalszej rozbudowy cmentarza przy ul. Cmentarnej w kierunku zachodnim – mówi Anna Ciulęba, rzeczniczka prezydenta Kielc. Dodaje, że nie są prowadzone prace nad dalszą jego rozbudową, ponieważ miasto ma zagospodarowaną rezerwę (na okres do 12 lat).

– Nie wykluczamy, że w niedalekiej perspektywie przystąpimy do kolejnych prac projektowych i cmentarz poszerzy się o nowe kwatery w kierunku zachodnim – tłumaczy Anna Ciulęba.

Dodaje, że ratusz ma już na ten cel zarezerwowane tereny na własność.

Miasto chce dalej rozbudowywać cmentarze. Podobnie jak Kielce swoją największą nekropolię Cedzyna, która była rozbudowywana w ub. roku.

W Starachowicach są trzy cmentarze komunalne: przy ulicach Polnej, Zgodnej i Radomskiej – łącznie ok. 8,5 tys. miejsc pochówkowych. Jednak okazuje się, że za mało. Miasto zdecydowało się więc rozbudować cmentarz na osiedlu Bugaj.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony