Pomysł jej utworzenia na Dworcu Głównym we Wrocławiu powstał, gdy miasto było Europejską Stolicą Kultury i potrzebowało artystycznej wizytówki witającej przybyszy.
– Chodziło o stworzenie nowego miejsca dla sztuki współczesnej we Wrocławiu – mówi nam Katarzyna Zielińska z Biura Festiwalowego Impart 2016 – instytucji, która obecnie kontynuuje zapoczątkowane podczas ESK programy. – Galeria powstała w przestrzeni trochę nieoczywistej, a z drugiej strony oczywistej, bo dworzec odwiedzają przecież codziennie tysiące ludzi. Pomyśleliśmy, że mogą nie tylko czekać na nim na pociąg, ale i obcować w tym czasie z kulturą. Tak narodziła się Galeria Dworcowa, w ośmiu odremontowanych na piętrze salach, gdzie prezentowaliśmy dotychczas trzy wystawy. Pierwsza była naszą produkcją, następne dwie zrealizowaliśmy we współpracy z innymi partnerami.
Wrocławski dworzec, zbudowany w XIX wieku, w stylu neogotyku Tudorów, uważany jest za jeden z najoryginalniejszych w Europie. Galeria sztuki współczesnej zaskakująco dobrze wkomponowała się w klimat miejsca i jego zabytkową architekturę.
Transformacje fotografii
Działalność Galerii Dworcowej rozpoczęła w listopadzie 2016 roku wystawa „Photography Never Dies", której pomysłodawcą i kuratorem był Krzysztof Candrowicz. Ta ekspozycja opowiadała historię fotografii od jej wynalezienia do współczesnych zdjęć cyfrowych. Ale nie w sposób encyklopedyczny, tylko metaforyczny, zachęcający do refleksji nad rozwojem medium. Podzielono ją na osiem rozdziałów, czyli projektów artystycznych, do realizacji których zaproszono dziesięciu artystów i kuratorów z sześciu krajów.
Zaczynał ją rozdział „Narodziny fotografii", którego kuratorka Włoszka Francesca Seravalle starała się pokazać tzw. kamienie milowe fotografii: pierwsze zdjęcie wrzucone do sieci, pierwsze zdjęcie z Photoshopa, pierwszy JPG czy PNG. Jak zauważyła, za każdym z nich kryje się jakaś fascynująca opowieść, na przykład inspiracją pierwszego skanu dla Russella Kirscha w 1957 roku była starożytna mozaika z Ravenny; a pierwszym JPG – skan rozkładówki „Playboya" z listopada 1972.