Opole hucznie kończy rok

Jarmark Bożonarodzeniowy i zabawa sylwestrowa z gwiazdą Lady Pank. W taki sposób Opole zakończy świętowanie 800-lecia.

Publikacja: 27.11.2017 21:00

Tradycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Opolu narodziła się w 2014 roku.

Tradycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Opolu narodziła się w 2014 roku.

Foto: Rzeczpospolita, Paweł Uchorczak Paweł Uchorczak

Jarmark potrwa od 9 do 22 grudnia. Weźmie w nim udział ponad 40 wystawców oferujących różnorodny asortyment świąteczny – od smakołyków po ozdoby choinkowe i rękodzieło. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty, przedstawienia teatralne i koncerty.

Jak zaznacza Aleksandra Śmierzyńska z Urzędu Miasta Opola, imprezy te będą odbywały się głównie w weekendy, ale stoiska jarmarku będą czynne przez cały czas.

Dla najmłodszych przygotowano karuzelę wenecką oraz 30-metrowy stok do jazdy na pontonach, który był już bardzo popularny wśród opolan w ubiegłym roku.

Rudolf i Olaf

Oficjalne otwarcie jarmarku odbędzie się w sobotę, 9 grudnia.

Na dzieci w specjalnym namiocie będzie czekał wraz z prezentami Święty Mikołaj. Będą mu towarzyszyły renifery Rudolf i Olaf, które na co dzień mieszkają w Kościelisku. Odbędą się też warsztaty wypieku chlebków świątecznych.

Uroczyste rozświetlenie światełek na choince uświetni występ Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej oraz świąteczny koncert zespołu Turnioki.

W niedzielę, 10 grudnia, władze miasta zapraszają na IV Marsz Mikołajów. Oprócz parady, która wyruszy z placu Wolności na opolski rynek, organizatorzy przygotowali wiele konkursów z nagrodami, m.in. na najdłuższą brodę i najlepszy strój Świętego Mikołaja. Przez cały dzień będzie można wziąć udział w warsztatach rodzinnych i przygotować stroiki, choinki na drewniaku, a także wianki świąteczne oraz oryginalne pudełka na prezenty. Warsztatom towarzyszyć będzie wspólne kolędowanie z Kapelą Góralską Baciarka.

Lodowe rzeźby i kaszotto

Również kolejny, przedświąteczny weekend, będzie obfitował w atrakcje. W sobotę, 16 grudnia, będzie można sprawdzić umiejętności w rzeźbieniu w lodzie oraz wypieku i zdobieniu pierników.

Na amatorów rzeźb lodowych czeka blok o wymiarach 50 x 50 x 25 cm, ważący ok. 60 kg. Uczestnicy otrzymają specjalne narzędzia, a swoje dzieła będą formować pod okiem instruktorów.

Dla opolan preferujących nieco mniejsze formy plastyczne przygotowano szycie choinki przestrzennej na drewienku i dekoracji.

Tego dnia będzie można wziąć udział we wspólnym gotowaniu potrawy wigilijnej. Kaszotto z grzybami i rybą przygotuje i rozda mieszkańcom prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Odbędzie się też „Agape – widowisko zimowe" w wykonaniu Teatru „A" z Gliwic.

W niedzielę 17 grudnia przedstawiciele miasta zapraszają na konkurs kolęd w języku polskim i niemieckim.

Tradycja Jarmarku Bożonarodzeniowego na rynku w Opolu narodziła się w 2014 roku. Przed ratuszem stanęła wówczas wysoka choinka. W drewnianych domkach na mieszkańców czekali sprzedawcy ze swoimi produktami.

Choinka na rynku

I w tym roku na rynku stanie także wysokie na 10 metrów żywe, zielone drzewko. Na zgłodniałych czekać będą zaś gorące posiłki w formie podpłomyków z pieca opalanego drewnem czy swojska kiełbasa z dzika.

A wszystko to będzie można zjeść, grzejąc się przy ogniskach. Tam też będzie można podnieść temperaturę, pijąc gorącą czekoladę, herbatę lub grzane wino z przyprawami.

Sylwester z Lady Pank

Nie mniej okazale zapowiada się organizowana przez władze miasta impreza sylwestrowa.

– Opolanie co roku zbierają się w centrum miasta, aby wspólnie przywitać Nowy Rok. W tym roku takim punktem zbiorczym będzie parking przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. W bliskości rzeki Odry na dużej scenie wystąpi zespół Lady Pank, który jednocześnie zakończy hucznie jubileusz 800-lecia Opola – opisuje Aleksandra Śmierzyńska.

Na dwóch ekranach ledowych mieszkańcy będą mogli zobaczyć po raz pierwszy specjalnie przygotowany spot podsumowujący wszystkie wydarzenia tego jubileuszu.

Zabawa rozpocznie się już o 21.30 i zakończy około godziny 1. Publiczność rozgrzeje DJ One Brother. Organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami i niespodzianki.

Imprezy cały rok

W tym roku miasto nad Odrą uroczyście obchodziło 800-lecie powstania. Z tej okazji odbyło się wiele imprez kulturalnych, inscenizacji, a także spotkań.

W mieście odbyła się np. parada historyczna z udziałem przedstawicieli dzielnic miasta, szkół, artystów oraz delegacji miast partnerskich. W hołdzie postaciom, które tworzyły Opole i wpływały na jego losy, aktorzy wcielili się w postaci historyczne m.in. św. Wojciecha, Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

Po zakończeniu parady odbył się koncert z okazji 800-lecia Opola. Imprezie tej towarzyszył Jarmark Franciszkański. Można było spróbować słynnych opolskich precli pieczonych według oryginalnej receptury z 1529 roku.

Z kolei w kościele oo. Franciszkanów odbyło się widowisko „Król Jan Kazimierz w Opolu – Uniwersał Królewski wzywający do walki ze Szwedami", będący rekonstrukcją wydarzenia z 1655 roku, a potem koncert muzyki organowej epoki baroku. Historia Opola nie jest krótsza od historii Gniezna czy Krakowa. Pierwszy przekaz o grodzie nad Odrą znajduje się w zapiskach znanych pod tytułem „Geograf Bawarski", pochodzących z połowy IX w.

Początki miasta wiążą się z osobą księcia Kazimierza, prawnuka Bolesława Krzywoustego, za czasów którego Opole uzyskało prawa miejskie, a w 1283 rokuzostało stolicą księstwa.

Od lat Opole kojarzy się z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej. W mieście wyznaczona została Trasa Festiwalowa. A co roku kolejni artyści podczas festiwalu odsłaniają swoje gwiazdy. W tym roku festiwal odbył się pod koniec lata.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.kozubal@rp.pl

Jarmark potrwa od 9 do 22 grudnia. Weźmie w nim udział ponad 40 wystawców oferujących różnorodny asortyment świąteczny – od smakołyków po ozdoby choinkowe i rękodzieło. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty, przedstawienia teatralne i koncerty.

Jak zaznacza Aleksandra Śmierzyńska z Urzędu Miasta Opola, imprezy te będą odbywały się głównie w weekendy, ale stoiska jarmarku będą czynne przez cały czas.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony