– Znajdzie się tu także miejsce na Biuro Konsultacji i Partycypacji, Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych i biura bezpłatnej pomocy prawnej – wylicza prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Już 12 lat temu w mieście powołano Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych, które mieściło się budynku przy ul. Świętojańskiej 22/1. – To była odpowiedź urzędu na potrzebę rozszerzenia współpracy z organizacjami pozarządowymi – opowiada Agnieszka Błachowska z białostockiego ratusza. W 2009 roku wojewoda podlaski przekazał miastu budynek przy ul. św. Rocha 3, gdzie wcześniej mieścił się szpital dermatologiczny.
Wojewoda określił przeznaczenie budynku na działania własne gminy w szczególności z zakresu kultury i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Co powinno tam powstać, ratusz ustalił na podstawie analizy potrzeb przedstawionych w ankietach przez organizacje pozarządowe, ich propozycje zgłoszone oraz podczas otwartego spotkania i prace specjalnych zespołów: samorządowo-pozarządowego i konsultacyjnego organizacji pozarządowych.
Wszystko na nowo
Dawny szpital został gruntownie zmodernizowany. Wyremontowane zostały pomieszczenia na wszystkich kondygnacjach, od piwnicy po poddasze. – Inwestycję realizowało dwóch wykonawców. Pierwszy wykonał 80 proc. prac remontowych. Kolejny odpowiadał za instalacje elektryczne i prace wykończeniowe, m.in. malowanie ścian, wyposażenie łazienek, wentylację, dokończenie elewacji zabytkowej kamienicy – wylicza Agnieszka Błachowska. Wszystko kosztowała ponad 5,1 mln zł.
Prace zakończyły się w listopadzie 2017 roku. W budynku znajdują się sale szkoleniowe, sala konferencyjna, sala do ćwiczeń ruchowych, pomieszczenia biurowe i konsultacyjne, przestrzeń open space, pomieszczenia socjalne, biblioteczka z czytelnią, przestrzeń magazynowa, hole wystawiennicze. – Będą z nich mogły korzystać organizacje pozarządowe i grupy działających społecznie mieszkańców, np. przygotowując wnioski do budżetu obywatelskiego – opowiada urzędniczka.