Książki na tablecie

W dawnej wrocławskiej restauracji w Przejściu Świdnickim działa już biblioteka. To nie jest zwykła czytelnia, ale „Centrum nowych technologii dla kultury i edukacji".

Publikacja: 29.12.2017 09:00

Nowoczesna biblioteka powstała w miejscu, w którym wcześniej była restauracja, galeria i księgarnia.

Nowoczesna biblioteka powstała w miejscu, w którym wcześniej była restauracja, galeria i księgarnia.

Foto: materiały prasowe

– Jesteśmy gotowi pokazywać naszym użytkownikom, jak racjonalnie korzystać z wszelkich urządzeń, które ułatwiają komunikację oraz dostęp do różnego rodzaju zasobów, baz wiedzy – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego ratusza.

Nowa instytucja kultury znajduje się w lokalu, w którym dawniej mieściła się restauracja-bar oferująca tosty. Później miasto postanowiło tam urządzić galerię i ambitną księgarnię, ale ostatecznie te pomysły nie wypaliły. Pod koniec ubiegłego roku miasto postawiło na filię Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ale nie taką zwykłą, tylko centrum nowych technologii, adresowane głównie do młodych ludzi. Ratusz przystąpił do pracy, bo obiekt przy ul. Świdnickiej 19 wymagał nowej aranżacji i opracowania nowej koncepcji przestrzeni bibliotecznej oraz ciekawej oferty usługowej.

Od września do początku grudnia trwały prace remontowo-adaptacyjne wraz z wyposażaniem placówki w sprzęt i tworzeniem specjalistycznej kolekcji zbiorów. Koszt prac adaptacyjnych to ok. 600 tys. zł. Na początku grudnia otworzono Centrum Nowych Technologii Przejście – przestrzeń kultury i edukacji zlokalizowaną na bardzo ruchliwym trakcie komunikacyjnym. Jak mówi dyr. Sutryk, design wnętrza opiera się na sześciokątach – to one tworzą półki, siedziska i ścianki.

W tym samym kształcie zaplanowane zostały stoły, które dają szerokie możliwości kombinacji w aranżacji przestrzeni. – Kolorystycznym akcentem jest zielony chrobotek reniferowy, który doskonale prezentuje się w sąsiedztwie surowego drewna, uspokaja oraz pobudza kreatywność, tworząc idealne miejsce do pracy i relaksu, które posiada także pozytywny efekt akustyczny wyciszający pomieszczenie – opowiada urzędnik.

Nowa filia biblioteczna ma ponad 300 mkw. powierzchni użytkowej. Podzielona jest na kilka stref. Jest strefa gier i zabaw, gdzie odbywają się turnieje gier planszowych i interaktywnych, prezentowane są nowinki technologiczne. Jest strefa konferencyjna – z wielofunkcyjnym miejscem spotkań, wystaw, prezentacji, organizacji warsztatów.

Z kolei w strefie relaksu jest e-czytelnia, można tam skorzystać z tabletów i e-czytników, które są dostępne na miejscu. W ofercie centrum nowych technologii jest edukacja czytelnicza i medialna nie tylko dla młodych osób, ale i seniorów. – Mogą oni korzystać z e-prasy, gier planszowych, komiksów. Mają swobodny dostęp do internetu i nowych technologii. Mogą nauczyć się korzystać z czytników E-Ink, smartfonów, tabletów, nowoczesnego oprogramowania – mówi Jacek Sutryk.

Poza tym na miejscu można nauczyć się projektowania gier miejskich i planszowych oraz fabuł, tworzenia postaci, animacji i grafiki komputerowej. – W zbiorach Przejścia czytelnicy znajdą literaturę z zakresu informatyki, robotyki, IT, a także powieści graficzne, komiksy i gry planszowe. Będą mogli również skorzystać z elektronicznej bazy książek – e-booków (tytuły literatury popularnonaukowej), dostępu do wypożyczeń online z bazy Legimi (tytuły literatury pięknej), z e-prasy.

W sumie w 37 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej jest dostęp do internetu, multiwyszukiwarki Primo, która zastępuje elektroniczny katalog biblioteczny OPAC i w czasie rzeczywistym przeszukuje kilka baz. W filii przy ul. Powstańców Śląskich jest MultiCentrum, w którym można brać udział w warsztatach wykorzystujących nowe oprogramowanie do udźwiękowienia tekstu, tworzenia obrazu, grafiki komputerowej, a także budowania urządzeń sterowanych komputerowo.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego