Rocznica pisana przez mieszkańców

„Codziennie Polskę tworzyMy" – pod takim hasłem organizowane są w Szczecinie obchody stu lat niepodległości.

Publikacja: 18.01.2018 20:00

Akcja „Codziennie Polskę tworzymy” obecna jest m.in. na billboardach.

Akcja „Codziennie Polskę tworzymy” obecna jest m.in. na billboardach.

Foto: materiały prasowe

Piotr Krystek, prezydent Szczecina, tak opisuje program działań związanych z obchodami:

– Na niepodległość chcemy spojrzeć przez pryzmat szczecinian, bo przecież ich własna niepodległość realizuje się codziennie właśnie tutaj.

„Jak to jednak zrobić w Szczecinie, w innych miastach i regionach, które w 1918 roku polskie nie były? Staraliśmy się znaleźć odpowiedź. Chcemy obchodzić to święto na nasz, wyjątkowy sposób – jako pochwałę codzienności, z myślą o przyszłości i przez pryzmat mieszkańców, którzy tworzą Polskę codziennie" – opisują organizatorzy.

Efektem jest inicjatywa „Codziennie Polskę tworzyMy". To nazwa niemal rocznego programu obchodów. Jednym z elementów jest portal mojaniepodleglosc.pl, na którym publikowane są wypowiedzi znanych osób związanych ze Szczecinem.

Biało-czerwona filharmonia

To też kampanie outdoorowe, wydawnictwa, konkurs plastyczny dla uczniów i przedszkolaków, konferencja o przyszłości miast i regionów skierowana do samorządowców z całej Polski (zaplanowana na kwiecień).

Miasto ponadto przeznacza 100 tys. zł na działania obywatelskie w formie tzw. małych dotacji dla inicjatyw obywatelskich o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, artystycznym, społecznym, które włączą mieszkańców w obchody rocznicy. Organizowane będą także panele, koncerty, wystawy, festyny sąsiedzkie.

Kumulacja przedsięwzięć związanych z obchodami Święta Niepodległości nastąpi 4 listopada 2018 r. Wtedy zorganizowany zostanie koncert rodzinny, jazzowy, muzyki tradycyjnej i elektronicznej. Miasto planuje też koncert kameralny na 11 listopada. Filharmonia weźmie udział w inicjatywie „Muzyczne dekady wolności", która transmitowana będzie przez telewizję i radio. Szczecinianie i turyści odwiedzający miasto już mogą zobaczyć 11. dnia każdego miesiąca podświetlony biało-czerwonymi barwami gmach filharmonii.

Dwie daty

Także Wrocław znalazł swój sposób na świętowanie obchodów odzyskania niepodległości. Na tweetupie #100latNiepodległości zaprezentował je prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

Obchody we Wrocławiu rozpoczną się 16 marca; wtedy odbędzie się koncert „Gintrowski, a jednak coś po nas zostanie...". 29 czerwca, w rocznicę śmierci artysty i polityka, odsłonięte zostanie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego. Wiele wydarzeń zaplanowano na 4 czerwca. W tym dniu rondo nieopodal wrocławskiego lotniska otrzyma nazwę 4 Czerwca, a na jego środku stanie maszt z biało-czerwoną flagą.

Dutkiewicz zwraca uwagę, że niepodległość kojarzy się z dwoma datami. – Z rokiem 1918 oraz pamiętanym 1989, kiedy to na zamknięcie dekady Solidarności została ona potwierdzona. Dlatego też 4 czerwca odbędzie się Festiwal Wolności i Demokracji – zapowiedział.

We wrześniu w Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa o osiągnięciach Polski „1918–2018: Stulecie Niepodległości. Z Polski w świat". Natomiast 11 listopada na biało-czerwono rozbłyśnie miejski stadion przy alei Śląskiej.

Prezydent Wrocławia zapowiedział także, że specjalny sztandar stulecia będzie wędrował po wrocławskich szkołach, a na koniec otrzyma go placówka, której zostanie nadanie imię Stulecia Niepodległości.

Parada na święto

– W Gdańsku zainaugurowaliśmy obchody stulecia niepodległości i stulecia praw wyborczych kobiet na początku listopada 2017 r. – opisuje Anna Iwanowska z gdańskiego magistratu. – Osią spajającą roczne świętowanie jest cykl gdańskich debat obywatelskich, podczas których podejmujemy zagadnienia związane z niepodległością zarówno w kontekście historycznym, jak i dziedzictwa współczesności – dodaje. Wezmą w nich udział znane osoby ze świata kultury, historii, nauki, polityki i życia społecznego.

Miejskie instytucje przygotowują dodatkowo specjalne programy artystyczno-kulturalne skierowane do mieszkańców. Z tej okazji przygotowywany jest również okolicznościowy medal.

Władze miasta planują też wybudowanie masztu, na którym zawiśnie polska flaga, a w czasie ważnych miejskich uroczystości – flaga Gdańska. Podczas samego Święta Niepodległości tradycyjnie ulicami miasta przejdzie parada.

Piotr Krystek, prezydent Szczecina, tak opisuje program działań związanych z obchodami:

– Na niepodległość chcemy spojrzeć przez pryzmat szczecinian, bo przecież ich własna niepodległość realizuje się codziennie właśnie tutaj.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony