Przybywa Pomników Historii

Do elitarnego grona dołączyły właśnie m.in. Płock – Wzgórze Tumskie, Strzelno – zespół dawnego klasztoru norbertanek, Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór, Gdańsk – Twierdza Wisłoujście.

Publikacja: 03.06.2018 21:30

Twierdza Wisłoujście w Gdańsku dołączyła do elitarnego towarzystwa Pomników Historii

Twierdza Wisłoujście w Gdańsku dołączyła do elitarnego towarzystwa Pomników Historii

Foto: shutterstock

Pomnik Historii to zabytek o szczególnym znaczeniu dla kultury kraju. Tytuł jest przyznawany przez prezydenta RP specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra kultury. Wyróżnienie to ma już ponad 90 zabytków. Do tego elitarnego grona dołączyły właśnie Płock – Wzgórze Tumskie, Strzelno – zespół dawnego klasztoru norbertanek, Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór, Gdańsk – Twierdza Wisłoujście, ale nie tylko.

Wśród wyróżnionych zabytków znalazł się zespół dworsko-parkowy w Koszutach (woj. wielkopolskie). – Dwór wzniesiony na fundamentach starszej siedziby, został zbudowany około 1760 r. Budowlę ukształtowano w stylu barokowym – przypomina Jacek Piotrowski, dyrektor Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach. Dodaje, że budynek był budowlą opartą na wielowiekowej tradycji szlacheckiej.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Regiony
Jak kupować mądrze gaz na zmiennym rynku
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Regiony
Bezpieczne lato w Warszawie – dla wszystkich
Regiony
Gapowicze regionalnym wyzwaniem dla samorządów
Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama