Planetarium Śląskie w Chorzowie będzie rozbudowywane

Urząd Marszałkowski ogłosił przetarg na roboty budowlane. Modernizacja zakłada m.in. dobudowanie kolejnych części obiektu, w tym wieży widokowej o wysokości niemal 27 m. Inwestycja w chorzowskim Planetarium Śląskim, które zostało wpisane do rejestru zabytków, ma wynieść 51,5 mln zł.

Płockie molo spacerowe przy nabrzeżu Wisły dostanie drugie życie

Jeszcze w tym miesiącu ruszy inwestycja polegająca na modernizacji molo. Urząd Miasta Płocka wybrał wykonawcę, który wymieni drewnianą nawierzchnię dla spacerowiczów, a także wykonaną z drewna konstrukcję elewacji budynku gastronomicznego. Filary obiektu i zapora przeciwlodowa zyskają antykorozyjną powłokę. Inwestycja warta 3,2 mln zł ma zostać zrealizowana w ciągu czterech miesięcy. Molo na królowej polskich rzek zbudowano osiem lat temu kosztem 17 mln zł.

Poznań zyska nowe schronisko dla zwierząt

Schronisko ma powstać na pięciohektarowej działce. Wedle zapowiedzi będzie jednym z najnowocześniejszych i najlepiej zaprojektowanych schronisk dla zwierząt w Polsce. Obiekt przy ulicy Kobylepole miałby zostać uruchomiony za dwa lata. Znajdujące się tam zwierzaki mają mieć podgrzewane boksy i obszerne wybiegi. Psy i koty zostaną rozdzielone, własne pomieszczenia będą miały króliki i szczury. A to nie wszystko. W schronisku znajdzie się nowoczesne zaplecze weterynaryjne oraz przestrzeń do organizacji spotkań edukacyjnych, różnego rodzaju zajęć i kursów prowadzonych np. przez behawiorystów, jak i okolicznościowych imprez. Mają działać również kawiarnia i sklep z artykułami zoologicznymi.

Nowy obiekt zastąpi dotychczasowe, przestarzałe schronisko przy ul. Bukowskiej, którego historia sięga lat 60. XX w. Nowoczesna placówka pomieści 700 zwierząt, dwa razy więcej niż obecnie. Miasto na tę inwestycję wyłoży 30 mln zł.