Brytyjski inwestor w bełchatowskiej strefie

Dwieście miejsc pracy utworzy nowy inwestor w Bełchatowie. DS Smith Polska, firma produkująca opakowania z tektury falistej, wybuduje fabrykę w bełchatowskiej strefie przemysłowej. Wartość planowanej inwestycji to ok. 250 mln zł.

Publikacja: 11.09.2018 12:00

Foto: UMBełchatów

Bełchatów pozyskał kolejną firmę, która zainwestuje w strefach przemysłowych. Należąca do międzynarodowego koncernu DS Smith Polska Sp. z o.o. kupiła 12,5 ha gruntu za 3 mln 800 tys. zł netto. 6 września Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa i Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska, podpisali akt sprzedaży działki.

- Bardzo się cieszę, że firma DS Smith Polska wybrała Bełchatów na lokalizację swojej inwestycji. Budowa zakładu oznacza powstanie nowych miejsc pracy, a na tym nam bardzo zależy – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Inwestor planuje budowę fabryki o powierzchni 3,5 tys. mkw. Produkcja ma się rozpocząć w drugiej połowie 2020 roku. W Bełchatowie powstawać będą wysokiej jakości tekturowe opakowania, przeznaczone do szybkiego obrotu (FMCG), przemysłowo-transportowe oraz spersonalizowane opakowania ochronne.

- Dosyć długo szukaliśmy lokalizacji dla naszej nowej fabryki, Bełchatów był ostatnim miejscem na drodze tych poszukiwań – mówi Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska. - Od samego początku byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni dwiema rzeczami: doskonałym położeniem działki pod względem logistycznym, wspaniałym terenem, który bardzo odpowiada naszym wymogom, jeśli chodzi o budowę fabryki, ale przede wszystkim pozytywnym podejściem władz miasta, życzliwością, zrozumieniem, chęcią pomocy ze strony przedstawicieli urzędu i to był ostatecznie decydujący czynnik, dla którego chcieliśmy inwestować właśnie tu – podkreśla prezes.

W Bełchatowie DS Smith Polska planuje zatrudnić dwieście osób. Dodatkowych sto osób powinno znaleźć pracę w firmach współpracujących, czyli transportowych, sprzątających czy ochroniarskich. Potrzebni będą m.in. inżynierowie, ekonomiści, pracownicy obsługi sprzedaży i klienta, a także operatorzy maszyn czy wózków widłowych. Zdecydowana większość pracowników rekrutowana będzie w Bełchatowie. - Nie oczekujemy doświadczenia w pracy przy opakowaniach tekturowych. Mamy dobrze rozwinięty system szkoleń, więc nie będziemy wymagać specjalistycznej wiedzy – mówi prezes Krzysztof Sadowski.

DS Smith Polska wchodzi w skład międzynarodowego koncernu DS Smith Plc, który łącznie zatrudnia blisko 28,5 tys. pracowników w 37 krajach. W Polsce firma obecna jest od 1971 roku i obecnie liczy ponad 1250 pracowników w fabrykach produkcyjnych i centrach usługowych w  9 lokalizacjach, m.in. Kielcach i Kutnie. To kolejna firma, która inwestuje w strefach inwestycyjnych przy ul. Czaplinieckiej w Bełchatowie. Łączna wartość wszystkich inwestycji wynosi ok. 290 mln zł. Docelowo w sześciu firmach zatrudnionych będzie ok. 360 osób.

Bełchatów konsekwentnie stawia na rozwój gospodarczy i bliską współpracę z przedsiębiorcami, za co był wielokrotnie nagradzany. Instytut Europejskiego Biznesu przyznał miastu tytuł Samorząd Przyjazny Firmom 2017, a Szkoła Główna Handlowa uznała, że jest w gronie samorządów, które najlepiej zajmują się potencjalnym inwestorem.

Bełchatów ma ponad 150 ha terenów inwestycyjnych (miejskich i prywatnych). Co ważne dla potencjalnych inwestorów całe miasto jest pokryte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W strefach przemysłowych jest łącznie 36,3 ha, z czego 11 ha zostało wprowadzonych do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działki są uzbrojone w kanalizacje sanitarą i deszczową, jest również sieć wodociągowa i oświetlenie. W przyszłym roku doprowadzona zostanie sieć gazowa.

W marcu Bełchatów dołączył do miast partnerskich Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). - Dzięki porozumieniu możemy lepiej promować nasze tereny nie tylko w kraju, ale także za granicą. W przyszłości zaowocuje to kolejnymi inwestycjami w Bełchatowie – mówi prezydent Mariola Czechowska.

- Artykuł powstał przy współpracy z UM Bełchatów.

Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony