W całym kraju odbywają się już obchody. Ich kulminacja będzie wkrótce. Do programu „Niepodległa", który koordynuje takie działania, tygodniowo wpływało dotychczas ponad 100 zgłoszeń do kalendarium rocznicowych wydarzeń, który znajduje się na stronie Niepodlegla.gov.pl. Biuro tego projektu szacuje, że odbędzie się ponad 800 wydarzeń, nie tylko w dużych miastach.
– W ramach realizacji programu rządowego „Niepodległa" dzieje się bardzo wiele rzeczy. Jest zaplanowanych mnóstwo wydarzeń związanych z celebracją 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na poziomie lokalnym i regionalnym. Od ubiegłego roku mieliśmy już ponad 3,8 tys. zgłoszonych wydarzeń. To znaczy, że w każdej gminie jest jakieś wydarzenie, w każdym powiecie jest tych wydarzeń nawet po kilkanaście – opisuje wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Od 2017 do 2021 r. realizowany jest wieloletni program „Niepodległa". Tak długi okres wynika z założenia, że odzyskanie niepodległości nie było wydarzeniem jednorazowym, ale procesem. Katalog wydarzeń obejmuje zarówno wydarzenia o charakterze militarnym i politycznym, ustrojowym, społecznym oraz kulturalnym. Na program przeznaczonych jest 240 mln zł.
100 arcydzieł
11 listopada odbędzie się cykl koncertów „Dekada wolności – 100 arcydzieł muzyki polskiej na 100-lecie niepodległości". Koncert odbędzie się m.in. w filharmoniach: podlaskiej, w Katowicach, Warmińsko-Mazurskiej, Szczecińskiej, Podkarpackiej oraz Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Okolicznościowe wystawy organizują kluczowe polskie muzea. Zamek Królewski w Warszawie przygotował wystawę składającą się z ok. 500 dzieł sztuki polskiej, m.in. malarstwa, grafiki, rzeźb, rękopisów, dokumentów, filmów – „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej".