Jak powiedziała nam Renata Stachańczyk, kierująca rewaloryzacją parku, trwa remont konserwatorski wiaduktu. Jest on jedną z trzech zachowanych budowli we wschodniej części tego obiektu. Pierwsze dwa – most Książęcy i most Arkadowy – wyremontowane zostały w ubiegłych latach. Prace przy wiadukcie trwają od połowy ubiegłego roku. Masywna, neogotycka forma budowli stanowi ciekawe i unikatowe w założeniach ogrodowych połączenie architektury obronnej i mostowej. Obiekt ten pełni nie tylko funkcję bramy do parku i zapewnia ciągłość dróg parkowych, ale jest również bardzo charakterystycznym elementem sztafażu. Kiedy turyści odwiedzą park w maju – remont powinien być zakończony.
Król w gościnie
Podkrakowska Pieskowa Skała jest atrakcją turystyczną nie tylko dla Małopolan i Ślązaków. Zjawiskowa lokalizacja, renesansowy wdzięk oraz wybitne eksponaty sprawiają, że zamek Pieskowa Skała stanowi wymarzony cel artystyczno-historycznych wypraw. Imponują wnętrza, ale lśni jak nowa elewacja korpusu głównego, murów, bastionów oraz dziedzińca krużgankowego.
Stała wystawa poświęcona dziejom Pieskowej Skały mieści się w sali skrzydła bramnego, a wybór miejsca nie jest przypadkowy – w glifie jednego z okien zachowało się autentyczne manierystyczne malowidło. Polichromia przedstawia Judytę z głową Holofernesa i alegoryczną postać zidentyfikowaną jako Avaritia Chciwość. W przyległym do glifu narożniku sali urządzono lapidarium.
Centralnym obiektem tej części ekspozycji jest rzeźba nagrobna Stanisława Szafrańca, wojewody sandomierskiego, opiekuna Mikołaja Reja. Właśnie Szafrańcowi zamek zawdzięcza obecną postać z arkadowym dziedzińcem ozdobionym galerią naturalistycznych maszkaronów.
Stanisław był bratankiem Hieronima Szafrańca, którego Zygmunt Stary mianował swoim sekretarzem. Król wydał też za niego córkę Reginę. Wyprawił młodym huczne wesele na Wawelu, a za pieniądze z posagu panny młodej Hieronim rozpoczął przebudowę rezydencji w Pieskowej Skale w stylu renesansowym.
Po śmierci ostatniego z rodu Szafrańców zamek przeszedł na własność Macieja Łubnickiego. Jego syn Michał Zebrzydowski, starosta lanckoroński i wojewoda krakowski, dokonał kolejnej rozbudowy zamku. W skrzydle północnym pieskoskalskiej rezydencji polecił wybudować okazałą kaplicę i poświęcić ją swemu patronowi św. Michałowi. Znany jest też jako fundator kaplicy cudownego obrazu i biblioteki klasztoru Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Około połowy wieku XVII Pieskowa Skała stała się własnością rodziny Wielopolskich, która inwestowała w zamek dochody z kopalni soli w Wieliczce i Bochni. W odnowionych komnatach zamkowych gościł w roku 1787 król Stanisław August Poniatowski.
W XIX wieku Pieskowa Skała ucierpiała m.in. w trakcie powstania styczniowego – na skutek ostrzału artylerii carskiej. Wcześniej otoczyły ją połączone oddziały generałów Langiewicza i Jeziorańskiego. Powstańcom udało się wyrwać z pierścienia, ale zamek został zniszczony. Uratowała go dopiero Spółka Akcyjna, która prowadziła w latach 1903–1939 ekskluzywny pensjonat.
Jej udziałowcem był m.in. Adolf Dygasiński, pisarz, nowelista, autor „Listów z Brazylii", ale również wychowawca malarza Jacka Malczewskiego.
W 1950 r. zamek przejęło Ministerstwo Kultury i Sztuki i rozpoczęły się prace remontowe pod kierunkiem profesora Alfreda Majewskiego. W ich wyniku odsłonięto elementy renesansowej architektury, a także zrekonstruowano XVI-wieczny dziedziniec arkadowy i loggię widokową.