Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Będziemy pytać lokalnych włodarzy, jak będą wyglądać miasta po pandemii, jak zamierzają walczyć ze smogiem i zmianami klimatu oraz potencjalnymi nowymi kryzysami. Zastanowimy się wspólnie, czy samorządy powinny zajmować się sprawami ochrony zdrowia oraz jak powinny być finansowane. – Samorządy są obecnie na pierwszej linii walki z pandemią, organizują szczepienia, do tego dochodzą trudne relacje z rządem i zmiany, które zachodzą w miastach – wylicza Michał Kolanko, gospodarz audycji.

– Będziemy dyskutować z włodarzami największych miast. Na terenie dwunastu obszarów metropolitarnych mieszka aż 16,1 mln osób, czyli 42 proc. całej ludności Polski. To pokazuje, jaką mają odpowiedzialność i wyzwania – mówi Hanna Wawrowska, szefowa i autorka „Rzeczpospolita Życie Regionów”. Jak dodaje, jednym z tematów audycji będzie też rola metropolii, jak ważne są we współczesnym świecie oraz jak miasta mogą zyskać międzynarodowe znaczenie.

Do wysłuchania pierwszego odcinka podcastu „Mówią Prezydenci” zapraszamy już we wtorek 11 maja. Premiera o 12:00 na stronie podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.