Samorządy inwestują w setki autobusów i pociągów

Poznań wystąpił chce pożyczyć od Europejskiego Banku Inwestycyjnego 116 mln zł na transport miejski. To kolejne miasto, które w EBI szuka pieniędzy na wkład własny by sięgnąć po unijne dotacje

Publikacja: 25.01.2012 11:20

Samorządy inwestują w setki autobusów i pociągów

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

Tylko w zeszłym roku polskie miasta zwróciły się Ado Europejskiego banku o przyznanie pożyczek w wysokości ok. 1 mld zł.  Ubiegają się o wsparcie  na modernizację dróg miejskich,  torów tramwajowych czy zakup taboru.

Poznań, który złożył najnowszy wniosek rozpatrywany przez EBI, chce w sumie za 240 mln zł zbudować  nowe tory  z centrum miasta do dzielnicy Franowo, oraz kupić 100 pociągów.

Inwestycje w sieć tramwajową i trolejbusową przy wsparciu Regionalnych Programów Operacyjnych  są realizowane w    pięciu województwach: kujawsko – pomorskim, pomorskim, śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Dzięki nim, w ramach 7 projektów, modernizuje się bądź rozbudowywuje sieć transportu szynowego czyli tramwajowego. Dzieje się tak w Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu, Częstochowie, Poznaniu i Szczecinie. W  trójmieście  przebudowywana jest również sieć trolejbusowa.

Do końca 2011 r. zakupiono lub zmodernizowano 269 szt. taboru komunikacji miejskiej oraz 32 jednostki taboru kolejowego. Mogą one przewieźć odpowiednio   23, 37 tys.  i 2,68 tys. osób.

Jak podaje Resort Rozwoju Regionalnego, zgodnie z  podpisanymi umowami o dofinansowanie, samorządy zamierzają kupić  lub zmodernizować 1 048 jednostek taboru komunikacji miejskiej (głownie autobusy). Nowe bądź zmodernizowane tramwaje mają pojawić się  w Toruniu i Szczecinie. Ponadto, Lublin pozyska 30 nowych trolejbusów.

Trzynaście województw planuje kupić lub zmodernizować łącznie 248  pociągów.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego